Tervek jövőre – Szénási Sándor jegyzete
Az őszi hangulat beköltözése a NER-elitbe tagadhatatlan, mint ahogy az is, hogy a politikai évszakváltozás réme O.V. esetében dacot és nem beletörődést fog jelenteni, sőt.
Hatalmi térképészet - Kárpáti Iván jegyzete
A fővárost szétkapják, egymással semmilyen összefüggésben nem lévő területeket kötnének össze, és szervesen összetartozó városrészeket vágnának el egymástól politikai képviselet szempontjából.
Több lekvárt a madzagra - Dési János jegyzete
A szuvizáshoz először is egy főhatóság kell, aztán gellérthegyi irodák, autók, fizetések, kutatóintézet, egy-két 3/3-assal - ha mindez megvan, akkor lehet bőkezű pr- és reklám-megrendeléseket adni az udvari beszállítónak, akinél tutira jó helyen van az a pár milliárdocska, amit arra fordítunk a nép pénzéből, hogy a népet hülyítsük.
Gesztenye – Józsa Márta jegyzete
A sültgesztenye-szezon piaci fejleményei is érzékletesen mutatják, mennyit ér a kormány családbarát politikája. Erről is ír jegyzetében Józsa Márta, aki szerint, ha megértjük, hogy rengeteg felnőtt nem eszik azért, hogy a gyerekeknek jusson élelmiszer, akkor nyilván azon sem lepődik meg senki, hogy százezer forint rendkívüli kiadás milliók számára jelent megugorhatatlan összeget.
Pénzen vett barátság – Neuman Gábor jegyzete
Vajon mennyit is ér Orbán és Trump barátsága. A Le Monde szerint több tízmillió eurót. Ez manapság átszámítva, minimum 10 milliárd forintot jelent, de lehet, hogy sokkal többet.
A Pinocchio-miniszter - Hardy Mihály jegyzete
Gulyás Gergely miniszter mindenesetre orbitálisat tódított, amikor azt állította, hogy a hackerek kezébe került adatok között nincsenek igazán fontos vagy érzékeny adatok. Pinocchio-miniszter alighanem ismét hülyének néz bennünket, csak az ő orra nem nő olyan gyorsan, mint a hazudós fabábué.
Videorodeo – Szénási Sándor jegyzete
Mint egy FSZB-tiszt mondta: keresd a nőt, és megvan a kompromat. Mi valahol itt tartunk most. Nők, ellenzék, a hatalmi elit kihívása.
Tények nélküli világ – Kárpáti Iván jegyzete
Mindenki abban hisz, amiben akar, szabadon döntheti el. Egyre kevésbé kiszámítható, hogy egy nyilvánosságra kerülő információ milyen hatást vált ki, így pillanatokon belül elveszti jelentőségét.
Letartóztatva – Selmeci János jegyzete
16/08/2024 18:04
| Szerző: Selmeci János/Klubrádió
Magáról az ügyről szinte semmit nem tudunk, így hát beszéljünk a nem jogállami rendszerekről. Ilyenekben létezni azt is jelenti, hogy a hazug embernek már akkor sem hiszünk, ha farkast kiált, amikor a szemünk előtt vicsorognak az állatok.
Ámde letartóztatták Kiss László óbudai DK-s polgármestert, erre pedig mondanom kell valamit, mégpedig általánosságban a nem jogállami rendszerekről. Magáról az ügyről azért nem, mert fogalmam sincs, hogy a polgármester fogadott-e el kenőpénzt, esetében pedig még a politikai felelősség sem állapítható meg biztosan, hiszen az összefogós ellenzéki világban egyáltalán nem biztos, hogy ő döntött arról, hogy együtt dolgozik a szocik gyanús alpolgármesterével.
A hazug embernek már akkor sem hiszünk, ha farkast kiált, amikor a szemünk előtt vicsorognak az állatok. A nem jogállami lét és az elvileg független intézmények állami elfoglalásának következménye a társadalmi bizalom csökkenése ezek iránt az intézmények iránt, hiába dolgoznak ezeknél amúgy tisztességes emberek is, és végeznek sokszor kiváló munkát, úgy roppant nehéz egy országot hatékonyan működtetni, hogy az emberek, mivel politikailag kényes ügyekben mást tapasztalnak, nem bíznak abban, hogy az ügyészség, a rendőrség, vagy a környezetvédelmi hatóság, vagy az építésfelügyelet az ő ügyükben tisztességesen jár el. Ahol hiányzik ez a bizalom, onnan elköltöznek az emberek, oda nem jönnek az innovatív vállalkozók, ott félnek majd az emberek a hatóságokhoz fordulni, és ott végül egyre rosszabb lesz élni.
Amennyiben felmerül a gyanú, és bizony számtalanszor felmerült, hogy az ügyészség bizonyos esetekben szándékosan nem nyomoz, vagy direkt nem talál bűncselekményt, miért kellene elhinnünk, holott miért ne lehetne ez az igazság, hogy éppen egy ellenzéki politikus ügyében végeznek kiváló, és a kormányzati befolyástól független munkát? Mondhatjuk-e a szívünkből, hogy bizony vigyenek el minden korrupt ellenzékit is, ha korruptak, miközben tudjuk, hogy bizonyos korrupt fideszesek kezéről csodálatosan akkor is lepanna a bilincs, ha személyesen a rendőrkapitány tenné rájuk? Hiába dönt végül a független bíróság (ha független), ha éveken keresztül vádolhatnak ok nélkül valakit súlyos bűncselekményekkel, vehetik el a szabadságát, írhatja meg róla a propagandasajtó, hogy bűnöző. Ilyesmi persze a legcsodálatosabb jogállamokban is előfordulhat, de vajon elhisszük-e, hogy minálunk nem "szándékos hiba" következménye ez az egész.
Nincs igazán jó válasz arra a kérdésre, hogy újságíróként vagy általában állampolgárként mit kezdjünk a óbudai polgármester letartóztatásával, az ártatlanság vélelme bizonyosan megilleti, ahogy az is, hogy jogerős ítélet nélkül a lehető legrövidebb ideig korlátozzák csak a szabadságát, ha pedig ártatlannak bizonyul, feddhetetlen emberként térhessen vissza a közéletbe, az ellene elkövetett esetleges jogsértésekért pedig kompenzálják.
Kívánom tehát neki, hogy tisztességesen járjanak el vele, mindannyiunknak pedig azt, hogy egyszer majd olyan országban élhessünk, ahol bízhatunk az államban, ahol elhihetjük a független ügyészségről, hogy valóban független, és valóban ügyészség, nem csak egy bunkósbot a hatalom kezében.
Selmeci János jegyzete az augusztus 16-i Esti gyorsban hangzott el és a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.