„Támogassa
Publicisztika
Mélyfúrás – Rózsa Péter jegyzete
Publicisztika

Mélyfúrás – Rózsa Péter jegyzete

Nem számítanak a szakmai vélemények, a műszaki és egyéb okok egy politikailag felértékelt terv megvalósításakor. Csak az számít, hogy a kormány vezetője mit akar. És hogy mit akar általa például egy igazi nagyvezér, a kínai kommunista párt és kormány első embere, Hszi Csin-ping. Rózsa Péter jegyzetében a zalai olajmezőtől és Rákosi elvtárstól jut el napjainkig.

Brancs – Szénási Sándor jegyzete
Publicisztika

Brancs – Szénási Sándor jegyzete

Az, hogy Orbán és Gyurcsány egy brancs lenne, első pillantásra azt jelenti, hogy a jelenlegi rendszert ketten állították elő, ami azért hazugság, mert Orbánt semmilyen nyomás nem kényszerítette egy autokrácia kiépítésére, viszont az nem hazugság, hogy Gyurcsány kormányzása gyakorlatilag minden féket eltakarított Orbán útjából.

Kétszer nem léphetsz ugyanabba a Halász Jánosba – Dési János jegyzete
Publicisztika

Kétszer nem léphetsz ugyanabba a Halász Jánosba – Dési János jegyzete

Diktatúrácska van itt kérem, a parlament ma nem izgalmasabb hely, mint 1981-ben lehetett – s a büfé már akkor is jó volt. Igaz, a rendszerváltás magyar forradalma részben az akkori parlamentből indult, teljesedett ki – amiből persze nem következik, hogy most Halász János nem mondja el harmadszorra vagy negyedszerre ugyanazt a beszédét. Ha már elsőre ennyire bejött.

Olimpiásdi – Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Olimpiásdi – Józsa Márta jegyzete

Bőven van még amit tanulnunk Belgrádtól.  Például a héten a fideszes parlamenti többség elfogadta az Egyesült Arab Emírségek kormányával kötött gazdasági együttműködésről szóló megállapodást, amely a rákosrendezői pályaudvar területén megvalósuló úgynevezett mini-Dubaj-beruházást tartalmazza.

Európa és én – Selmeci János jegyzete
Publicisztika

Európa és én – Selmeci János jegyzete

Nekem Európa egy boldog összenézés, amikor felszállunk a repülőre, a külföldön hallott magyar szavak, az élmény, hogy szívesen látnak minket a szicíliai kocsmától a bécsi kávézóig mindenhol, látni, hogy azért máshol sem Kánaán az élet, és ez aztán tényleg közös bennünk, ahogy a külföldre szakadt barátok és családtagok is, akik hálisten nem vesznek el, hazajönnek, elmegyünk hozzájuk, tanulunk a sorsukból, és persze azokéból is, akiknek Európa még az olcsó fapadossal is messze van.

Alkotmányos demagógia – Hardy Mihály jegyzete
Publicisztika

Alkotmányos demagógia – Hardy Mihály jegyzete

Unalomig ismétlik: "no war, no gender, no migration." Faék egyszerűségű rémisztgetés, de a jelek szerint bizonyos emberekre mégis hatása van. Különösen most, a választási kampányban pörgetik ezerrel. Akármennyibe is kerül, pénz nem számít. Dől a kormányzati megrendelés a Facebook-os és Youtube-os Fidesz-kampányvideók sugárzásáért.

Rivaldafényben – Rózsa Péter jegyzete

11/01/2024 18:02

| Szerző: Rózsa Péter

Kitűnő orvosaink vannak, nagyszerű egészségügyi szakembereink, akik – ha éppen olyan helyen vannak, ahol eredményt lehet elérni – nagyszerű dolgokat művelnek. A rendszer rossz.

2024. január 11. Esti gyors-részlet (2024.01.11. Rózsa Péter jegyzete)
04:12
00:00

Orvosi szenzáció: egy májat kettéosztottak a Semmelweis Egyetemen, a kisebbik részt egy 3-éves kislány, a nagyobbat egy 32 éves férfi kapta. A december elején elvégzett kettős transzplantációs műtét sikeres volt, a férfit már a beavatkozás után két héttel kiengedték, a kislány pedig néhány nap múlva mehet haza. Egyszerre két életet mentettek meg a magyar orvosok. Nem is értem, miért huhog itt a rossz egészségügyről az ellenzék meg a sajtó.

Egyébként persze értem; azért huhog, mert az egészségügyi ellátás szar. Kitűnő orvosaink vannak, nagyszerű egészségügyi szakembereink, akik – ha éppen olyan helyen vannak, ahol eredményt lehet elérni – nagyszerű dolgokat művelnek. A rendszer rossz. Nem azért vannak bődületes várólisták; nem azért nem jutnak szakellátáshoz időben a betegek; nem azért kell Egerből Debrecenbe utazni egy szemvizsgálatért; nem azért nem tudja biztosítani már a sérültek, illetve az ittas sérültek ellátását sem a Szent János Kórház; nem azért zárt be hétvégenként több vidéki szülészet, mert nincsenek jó orvosaink és jó ápolóink. A rendszer miatt, amiről az ország legfőbb orvosa és mellesleg legfőbb oktatási szakértője, Pintér Sándor vezette belügyminisztérium azt merte állítani ma, hogy „a híresztelésekkel ellentétben egy beteg sem marad ellátatlanul.” Nyilván Pintér úr szótárában az ellátatlan annyit tesz, hogy a kutya sem fog ránézni, bírja ameddig bírja, azután jól meghalhat. Hát ilyet mi nem – nyugtatgatja magát – gondolom, Máskülönben, ha szembe nézne a valósággal, szégyenében elsüllyedne. Egy fideszes politikus persze nem süllyedhet el, ez parancsba van adva, nyilván ezért nem is szégyenkezik, bármennyit hazudik is. Mint ahogy év végén, az utolsó előtti napon csendben bevallotta a pénzügyér, hogy szarban a haza, óriási a költségvetési hiány. Hogy egész évben ennek ellenkezőjét harsogták, hát mindegy is. Varga sem süllyedt el, pedig…

Visszatérve az orvosokra, le a kapalappal előttük. Nem csak a májátültetési bravúrért, hanem például, mert hiába ment szekercével az Orvosi Kamarának a Fidesz, a kamara gyorsan felállt, és erősebb, mint valaha, mert a kötelező tagság megszűntetés ellenére – vagy éppen ezért – a legtöbben meggyőződésből és elszántan léptek vissza. Teher alatt minden jobban nő, márpedig ez a kormány mindenre terhet pakol, ami nem őt szolgálja, vagy amit nem tart olyan fontosnak, hogy engedje növekedni, fejlődni, Az Európai Unió átlagához képest a magyar kormány éppen a felét költi el állami egészségügyre, hasonlóan a közoktatáshoz, mert sajnálja rá a pénzt, és senki sem veszi a fejét ezért. Hogy néhány év múlva, a humán tőke leértékelődése miatt az ország gazdasági teljesítménye sorvadni kezd, dacára a szakmányban idehozott az akku- és autógyáraknak, amelyek ugyan majd emelik a GDP-t, de sem önálló magyar, exportképes innováció, sem magasan kvalifikált műszaki és gazdasági szakemberek nem maradnak. Úgy látszik, ez változatlanul nem érdekli a jelenlegi kormányt. Sütkérezhet a kivételes példák által vetett fényében, mert mindig talál kiemelkedő és kiemelhető, büszkélkedésre, de legalábbis magyarázkodásra okot adó jó példákat. Mint ahogy ezt teszi, amikor a demokrácia- vagy a sajtószabadság deficittel vádolják, azonnal a kivételekkel példálódzik. Hogy mit akarnak, van itt független sajtó, rádió – ez lennénk mi –, vannak magyar Nobel-díjasaink, stb., stb. Hogy többsége, a nagyobb – sőt a magyar társadalmi viszonyok legnagyobb része árnyékban marad, az kit érdekel?

Mindezzel együtt, a bravúros májátültetésért ezer GRATULA a magyar orvosoknak, vetüljön rájuk a rivaldafény, és csak remélni tudom, nem szegi kedvüket, ha holnap ismét a kivéreztetett kórházak és rendelők árnyékba nyomott világába találják magukat.

Rózsa Péter jegyzete a 2024. január 11-i Esti gyorsban hangzott el.