A hét kérdése: Mit adott nekünk Európa?
11/07/2021 11:59
| Szerző: Klubrádió
Ezen a héten azt a kérdést tettük fel vendégeinknek, hogy mit jelent számukra az Európai Unióhoz való csatlakozás? Mit nyertünk, mit vesztettünk a csatlakozással, milyen remények voltak, milyen csalódások érték őket?
Hegyi Gyula publicista, volt MSZP-s európai parlamenti képviselő szerint az európai uniós tagságnak három dimenziója van. Az egyik a gazdasági, amelyben az erősebbek érvényesülnek, a nyugati tőke érvényesíti a befolyását. A másik geopolitikai, euroatlanti együttműködés, az EU és az Egyesült Államok világpolitikai együttműködése. A harmadikba a szociális, környezetvédelmi kérdések, az emberi jogok, demokratikus szabadságjogok tartoznak. Úgy látja, a magyarok ebben kapták a legtöbbet, és szeretnének még többet. Valami megvalósult abból, hogy jobban élnek az emberek, de jóval szerényebben, mint amit reméltünk 15 éve.
Jeszenszky Géza volt külügyminiszter, egykori amerikai nagykövet úgy véli, az unió nem csupán jelentős anyagi támogatást nyújt a kevésbé fejlett országoknak, mint nekünk, ami az egyik oka annak, hogy annyi ország szeretne a tagja lenni, hanem szerinte ennél fontosabb az a szoros gazdasági kapcsolatrendszer, ami a magyar ipart és magyar exportot vámmentes lehetőségekhez juttatja. "Magyarként ez a döntő dolog, hogy az EU a határok lebontásának legfontosabb eszköze" – tette hozzá.
Andor László volt uniós biztos azokról a lehetőségekről beszélt, amelyeket az EU adott a magyar államnak és az állampolgároknak. Előbbi esetében a gazdasági felzárkózás lehetőségét nyitotta meg. Sajnálatosnak nevezte, hogy számos ország, amely később csatlakozott az EU-hoz elhúzott Magyarországtól. Egyének tekintetében az Erasmus programot emelte ki, amely a fiatalok számára nyit meg új, nemzetközi távlatokat.
Stefano Bottoni olasz–magyar nemzetiségű történész olyan gazdag országokat, mint Norvégia, Svájc amelyek ezt megengedhetik maguknak, illetve a nagyon szegény országokat, mint Moldova vagy Belarusz említette, amelyek nem tagjai az EU-nak. Ez más liga. Szerinte az utóbbiakban történetileg, vagy rossz döntések alapján az elmúlt évtizedekben nem sikerült a demokratikus átmenet, a jogállamiság felépítése, a posztkommunizmusból való kilábalás. Kelet-Európából az EU-hoz tartozni a 2000-es években azt jelentette, hogy az adott kelet-európai ország "európaizálni próbálta magát, bizonyos sztenderdeket, normákat próbált beépíteni a saját mindennapjaiba. És persze rengeteg pénzt kapott" – mondta a történész.
Pardavi Márta, a Helsinki Bizottság társelnöke meghatározó élménynek nevezte Magyarország 2004-es csatlakozását az Európai Unióhoz. Reményeket és szabadságot jelentett akkor és jelent most is, nemcsak számára. Tizenhét év távlatából és a koronavírus-járvány árnyékában még jobban kitűnik, hogy mit jelent a szabad utazás lehetősége az Unióban. Az egyszerűbb utazás mellett, a mozgás, és a letelepedés szabadsága is nagyon fontos.
2021.07.05., hétfő – 07.09., péntek 7:35