A hét kérdése: van-e jövője az olimpiának?
1/08/2021 08:30
| Szerző: Klubrádió/L.Cs.
Ezen a héten a tokiói olimpiával, az olimpiai játékokkal és azok jövőjével kapcsolatban kérdeztük vendégeinket. Mennyire szól még a sportról, mennyire üzletiesedett el, kinek és mennyire éri meg a rendezés? Ilyen és hasonló kérdésekre kerestük a választ Gyarmati Andrea, Török Ferenc, Egri Viktor, Szabados Gábor és Pető Péter megkérdezésével.
A tokiói olimpia körüli vita a járványtól függetlenül felszínre hozta azt a kérdést, hogy mennyire szól még a sportról ez a verseny, és mennyire üzletiesedett el. Míg a sportolóknak ez életük legnagyobb eseménye, a szervező városok rendre tönkremennek, és az irracionális teljesítménykényszerre rámehetnek a sportolók is. Lehet-e, kell-e változtatni az olimpiai játékokon, vagy jó ez így?
Gyarmati Andrea olimpiai ezüstérmes, Európa-bajnok magyar úszó, gyermekorvos nem tud üzletként tekinteni az olimpiai játékokra. A pandémia súlyos következményeket vont maga után, nem kockáztathatják a sem a versenyzők, sem a nézők egészségét. Gyarmati ettől eltekintve nagyon fontosnak tartja, hogy ha egy évvel később is, de megrendezik a játékokat.
Török Ferenc kétszeres olimpiai bajnok magyar öttusázó szerint az olimpia minden vitatott körülménye dacára nagyon jó dolog. Marketingtől, elszálló költségvetésektől függetlenül van jövője a rendezvénynek. A 2020-as tokiói olimpia elhalasztása is ezt bizonyítja. Köszönhetően a médiának, a nézők sem maradnak ki a verseny izgalmaiból.
Némileg más véleményt fogalmazott meg Egri Viktor sportriporter az olimpiai játékok hagyományai és a üzleti kivitelezése közti egyensúllyal kapcsolatban. Szerinte "túl nagyra nőtt ez az egész". Hozzátette, az országok adottsága nagyban befolyásolja a költségvetés alakulását, ennek megfelelően sok ország esélyei csökkennek, hogy olimpiát rendezzen.
Szabados Gábor sportközgazdász szerint az olimpiarendezés alapvetően olyan gazdasági vállalkozás, amelyet nagyon könnyű elrontani. Meglátása szerint Sydney és London jól csinálta, Athén és Rio nem. A szakember különös érdeklődéssel tekint a tokiói olimpiára, mert bár szerinte a japánoknak megvolt az esélyük megmutatni, hogy ők is tudnak jó olimpiát rendezni, de a koronavírusjárvány áthúzhatja ezt a számítást.
Pető Péter, a 24.hu főszerkesztője szerint a kérdéskörre nincs jó válasz. Tény, hogy az olimpia fokozatosan elüzletiesedik, de amíg van olyan pillanat, amikor az emberek figyelmét le tudja kötni, mint Szilágyi Áron kardvívó harmadik olimpiai bajnoki győzelme, addig az olimpia iránti érdeklődés nem csökken.
A beszélgetéseket az egyes lejátszókra kattintva hallgathatják meg.
2021.07.26., hétfő – 30., péntek 7:35