A korszerűsítésen bukott meg Tótkomlós termálfűtése
24/11/2021 10:36
| Szerző: Klubrádió/L.Cs.
Megépült négy kút, de fűtéskorszerűsítés nélkül elakadt a geotermális fűtés bevezetése Tótkomlóson. Zsura Zoltán, a település polgármestere szerint semmilyen, a projektről szóló információhoz nem fér hozzá. Ezért szeretné elérni, ha az önkormányzat kilépne a kivitelezésre lérehozott cégből.
Bár több módosítást követően 6 milliárdosra duzzadt terv szerint geotermikus energiával akarták megoldani a lakóingatlanok és az önkormányzati intézmények fűtését Tótkomlóson, jelen állás szerint mára a projekt létrehozására alakult cégből is ki akar szállni az önkormányzat.
A polgármester sem a beruházásról, sem a beruházóról nem tud érdemit mondani, mert nincs párbeszéd közöttük – írta meg a Magyar Narancs. Zsura Zoltán a Klubrádiónak azt mondta, hogy a két termelő és két visszasajtoló kút megépült, és ezek technikai adatai alapján megfelelő fűtést tudnának biztosítani, viszont a bevezetésükhöz szükséges lakossági fűtésrendszer-korszerűsítés ügyében még nem történt semmi. Olyan hőigénybevételről van szó, amelyre a fűtési rendszer jelenlegi formájában nem alkalmas.
Összesítésben a kutak megvannak, a lakossághoz vezető csövek nincsenek, és bevezetés költségei olyan drágák, hogy esélytelennek tűnik a kivitelezés. Pedig Zsura szerint a jelenlegi energiaárak mellett ez sokkal kedvezőbb megoldás lehetne. Szerinte elsősorban a nagyobb fogyasztók, iskolák, önkormányzati intézmények, fürdők hőenergetikai ellátása volt a cél, amelyek érthetően nagyobb költségvetéssel dolgoznak, mint a lakosság, de ez sem valósult meg eddig.
Zsura azonban az információk hiányában nem tud tovább tervezni, ezért kezdeményezi, hogy az önkormányzat lépjen ki a Geothermal Green Energy Kft-ből.
2018-ban derült ki, hogy Tótkomlóson is megújuló energiaforrásra állnak át, a megállapodás ekkor úgy szólt, hogy a lakosság jelentős része, illetve az önkormányzati intézmények is csatlakozhatnak majd a geotermikus fűtésre. A térség fideszes képviselője, Simonka György ekkor arról számolt be, hogy a 2,5 milliárd forintos támogatásból megvalósuló beruházás 5700 lakosú településen több mint 800 család fűtési költségeit csökkenti majd – írta a témával kapcsolatban a Telex.
A portál azt is megemlítette, hogy hasonló eset történt októberben Mosonmagyaróváron is, ahol az „eredménytelen közbeszerzés” miatt késik a szintén geotermikus beruházás, melynek helyén ezidáig csak egy bádogsufnit húztak fel. Battonyán pedig még egyelőre semmi nem lett a 13 milliárd forint uniós támogatást nyert hőerőműből.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. Címlapi fotó illusztráció: MTI/Krizsán Csaba
2021.11.24., szerda 7:41
Riporter: Para-Kovács Imre