A védekezés sosem volt a kormány kezében
28/09/2020 09:29
| Szerző: Klubrádió/K.K.
Gyógyítható betegek fognak meghalni az orvosok, egészségügyi dolgozók „eszement vándoroltatása” miatt. Hamarosan uniós segítséget kell kérni az ellátáshoz.
Ősrégi, elavult, ma már használhatatlan koncepciót követ az egészségügyi kormányzat, amikor néhány nagy intézménybe koncentrálja a koronavírusos betegek ellátását, és oda vezényel orvosokat, ápolókat. Ezzel szakember nélkül maradnak a kis kórházak, a dolgozók kimerülnek, jobb esetben betegállományba mennek, rosszabb esetben elhagyják a pályát. A kapkodás emberéletekbe kerül. Menthető betegek fognak meghalni mindkét oldalon, a covidos és az egyéb betegségben szenvedők között is.
Kunetz Zsombor orvos egészségügyi szervező állítja, hogy a járvány elleni védekezés nincs a kormány kezében, sosem volt. Az adatokból látszik, hogy a betegség terjed, mindig egy picivel nő a fertőzöttek száma, de mindig csak egy picivel, nem robbanásszerűen. Épp ezért nem kellene kapkodni, hirtelen átvezényléseket végrehajtani, hanem átgondolt lépésekre lenne szükség. Ám a kormány tevékenységében nyoma sincs az átgondoltságnak. 8 intézménybe, köztük a Korányi, a Szent János, és a Dél-pesti Kórházba igyekeznek koncentrálni az ellátást, miközben a másik 80-90 kórház szakember nélkül marad. Mindezt 600 beteg miatt, miközben 60.000 kórházi ágy van. Azaz 1 százalék miatt kockáztatják 99 százalék ellátását. Kunetz Zsombor szerint épp az ellenkezőjét kellene tenni, a kis vidéki intézményeket kellene erősíteni, „felturbósítani”, mert ennyi orvos van, ennyi egészségügyi dolgozó. Nincs több. Attól sem lesz több, ha a meglévőket ide-oda vezényelgetik, hogy tüzet oltsanak. A magyar egészségügyi ellátás nincs messze az összeomlástól. Előbb-utóbb segítséget kell kérni, és ezt nem lehet máshonnan, mint az Európai Uniótól.
Az interjút a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg. Kiemelt kép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán.
2020.09.28. 06:00
Műsorvezető: Szénási Sándor