„Köszönjük
Reggeli gyors

A vérplazmabiznisz kizsákmányoltjai lettek a legszegényebb magyarok

14/11/2024 06:54

| Szerző: Csernyánszky Judit/Klubrádió

 | Szerkesztő: Bárkay Tamás

Tíz magánvállalkozás – köztük a kormányhoz közelállóak – a profittermelés új módját fedezték fel a legszegényebbekből hasznot húzva. és az Egészségügyi Világszervezet ajánlásával szembemenve – írja a Balkan Insight.

2024. november 14. Reggeli gyors, részlet (2024.11.14.) Csernyánszky Judit lapszemléje
06:19
00:00

Lassacskán szivárognak le bizonyos részletek a múlt csütörtökön és pénteken Budapesten tartott nemzetközi, illetve uniós tanácskozásról. A brit Daily Mail még kis videót is beágyazott a cikkébe arról, amikor Keir Starmer Orbánhoz ment, s röviden kérdezett tőle valamit. Hogy ez az a jelenet volt-e, amiről a cikk ír, nem tudni. Mindenesetre a nemrég megválasztott munkáspárti brit kormányfő azt kérte állítólag Orbán Viktortól és az egész uniós közösségtől, hogy a Brexit előtti helyzethez visszatérve kössenek egy új egyezséget a La Manche csatornán csónakokkal érkező bevándorlók kiszűrésére, feltartóztatására és a visszafordításukra, de legfőképp az embercsempészek letartóztatására.

Az EU vezetése hajlik arra, hogy újra felnyissák a kényes kérdést, azonban Orbán Viktor kerek perec elutasította Keir Starmer javaslatát. Pedig utóbbi felajánlotta, hogy a szerb határmenti kerítés fenntartási költségeihez hozzájárulna, megosztaná hazánkkal a hírszerzés erre vonatkozó információt, akárcsak Szerbiával, Észak-Macedóniával és Koszovóval azért, hogy a Szerbibából magyar területre érkezőket megállítsa Orbán-kormánya, s ne jussanak el a La Manche csatornáig. Kovács Zoltán szóvivő újságíróknak úgy fogalmazott: ez vágyálom a britek részéről. (A toryk mondták fel a Brexittel az ún. Dublini Szerződést, amely az írek számára még mindig érvényben van.) Mint ismeretes a magyar kormányt épp az EU-s migrációs szabályok megsértése miatt büntették 200 millió EUR-ra, amit azóta sem fizetett ki, és a napi 1 millió EUR-s büntetőtételek is halmozódnak a késedelmes fizetés miatt. Amit Brüsszel természetesen levon az esetlegesen kiutalandó tételekből. Januártól szeptemberig 32 ezer illegális menekült érkezett az Egyesült Királyságba, 52-en életüket vesztették útközben.

Nemcsak az Integritás Hatóság adott ki közleményt az OLAF vezetőjével szerdán lezajlott találkozóról, hanem az OLAF is, amit az EU hivatalos honlapján is olvashatunk. Ville Itälä főigazgató és Biró Ferenc Pál elnök az EU-határokon átnyúló csalások és korrupció elleni együttműködés lehetőségét vitatták meg az uniós adófizetők pénzének megvédése érdekében. Azaz közösen folytatnak nyomozást, tartóztatnak le gyanúsítottakat és járnak el ellenük a bíróságokon nemzetközi csalások esetén. A magyar kormány által jogtalanul felhasznált uniós pénzek kivizsgálásáról a közlemény konkrétan nem fogalmaz meg semmit. Egyelőre.

Plazmaferezis-központot adtak át Győrben
 
Vérplazma-adás Győrben.
MTI Fotó: Krizsán Csaba

A Balkan Insight a magyar vérplazma biznisz piszkos ügyeit tárja fel, megállapítva, hogy a legszegényebbek lesznek az áldozatai a gyors fellendülésnek örvendő egészségügyi szegmensnek. Sorolja a miskolci mint Magyarország ún. rozsdaövezetének az eseteit, amelyeket nemzetközi összehasonlításban kirívó példaként említ az írás. Úgy fogalmaz: a gazdasági növekedés új formája az emberi vér. Mintegy 10 magánvállalkozás, köztük a kormányhoz közelállóak, 50 plazmaközpontot üzemeltetnek, és a profittermelés új módját fedezték fel a legszegényebbekből hasznot húzva.

A WHO, az Egészségügyi Világszervezet ajánlásával szembemenve Magyarországon, de például az Egyesült Államokban, Németországban, Ausztriában és Csehországban is, fizetnek a vérplazmáért az önkéntesség helyett.  A cégek – hogy minél gyorsabban minél nagyobb bevételre tegyenek szert, nem ellenőrzik a donorokat, vagy legalábbis alacsony színvonalon működtetik az ellenőrzési rendszert. Míg az előírás szerint vérplazmát kéthetente ajánlott adni, addig a fizetős országokban engedélyezik a 2-3 naponta történő vérplazma-vételt. Egy miskolci srác – alapvetően romákról szól az írás, s fotókkal is bőven illusztrált  – elmondta az oknyomozó újságírónak, hogy 300 alkalommal adott vérplazmát az évben, miközben 45 lenne az engedélyezett. Elég rosszul nézett ki, sápadt volt az újságíró szerint, de ő tagadta, hogy gyengélkedne. S mivel a magánvállalkozások nem osztják meg egymással a donorok nevét, sokan egyik központból a másikba mennek, hogy minél többet keressenek. Egy anyuka két éve kezdte meg az akkor még 16 éves fiával ezt a pénzkereseti lehetőséget – holott a korhatár 18 év – s két órát utaznak, hogy Miskolcon több központban is pénzt keressenek ekképp.  A szakemberek szemet hunynak a jelenség felett.

Magyarországon 7500 forintot fizetnek a donoroknak, s ezenkívül sorsolásokra invitálják őket, a rendszeres vérplazma alany akár Plazma TV-t is nyerhet vagy e-scootert, e-rollert. Törvény nem szabályozza a pluszkifizetéseket. A cikk állítása szerint ez a biznisz a magyar szélsőjobbos politikai elit köreihez is köthető. S mivel kapacitás híján a vérplazma feldolgozására nincs lehetőség hazánkban, exportálják az anyagokat. Az Országos Vérellátó Szolgálat vezetője, Matusovits Andrea, Bayer Zsolt felesége – a peranyagok tanúsága és az írás szerint - versenyeztetés nélkül adta el olcsón a multiknak ezeket a vérplazmákat. A figyelmeztetések ellenére mind a mai napig nincs vérplazma adatbázis a donorokról, se az üzleti és egyéb folyamatokról. Gyakran a túlélés módja donornak lenni rozsdaövezetben élők számára, mert nincs más választásuk a magas infláció és a romló életkörülmények miatt.

A lapszemlét a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.

Reggeli gyors
2024.11.14., csütörtök 6:00
Riporter: Csernyánszky Judit