„Köszönjük,
Utópia

"Attól, hogy csapadékosabb az időjárás, nem zöldül ki minden"

14/03/2025 14:01

| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba

 | Szerkesztő: Lőrincz Csaba

Kutatók hétéves terepkísérletben vizsgálták, hogy a csapadék hogyan befolyásolja közvetlenül és közvetve a faji sokféleséget. Kertész Miklós ökológus, az Ökológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa volt az Utópia vendége.

 

2025. március 04. Utópia (2025. március 04., kedd 19:00)
49:19
00:00
Műsorvezetők: Neuman Gábor Szerkesztők: Lőrincz Csaba, Neuman Gábor

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont kutatóinak friss tanulmánya a csapadékmennyiség hosszú távú változásai, a szélsőségesen aszályos körülmények, a domináns növényfajok biomasszája és a növényfajok sokfélesége közötti bonyolult összefüggéseket vizsgálta a kiskunsági homoki gyepekben, Fülöpházán, egy hétéves terepkísérlet során. A Journal of Ecology című folyóiratban közzétett kutatás kimutatta, hogy a növekvő szárazság a növényfajok sokféleségének csökkenéséhez vezet, valamint feltárja azokat a mechanizmusokat, amelyek révén a növekvő szárazság hozzájárul a biológiai sokféleség csökkenéséhez ebben az érzékeny ökoszisztémában – olvasható a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont oldalán.

„Van egy olyan általános tapasztalat, hogy ahol több a csapadék, ott több a növényzet és többféle növényzet is van, többféle növényfaj fordul elő, ezekkel együtt több állatfaj, míg ott, ahol kevesebb a csapadék, szárazabb az éghajlat, és gyakoriak az erős aszályok, ott kevesebb fajt lehet megtalálni kevesebb a biomassza” – mondta az Utópia adásában Kertész Miklós ökológus, az Ökológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa.

Hozzátette, olyan éghajlatváltozással nézünk szembe, amely során az átlaghőmérséklet emelkedik, az Alföld kifejezetten olyan terület, amely érzékelhetően felmelegszik, az aszály valószínűsége növekszik. Azt még nem tudjuk, hogyan reagál majd hosszú távon erre a már meglévő élővilág. Ez sem állandó helyzet, szárazabb és csapadékosabb évtizedek váltják egymást.

„Attól, hogy kicsit csapadékosabb az időjárás, nem fog hirtelen minden kizöldülni” – jegyezte meg.

A kutatók hétéves terepkísérlet adatait felhasználva ún. útelemzést (path-analízis) végeztek annak vizsgálatára, hogy a csapadék hogyan befolyásolja közvetlenül és közvetve a faji sokféleséget (fajdiverzitást).

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva, a műsor első felében hallgathatják meg. (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetések meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)

Utópia
2025.03.04., kedd 19:00
Riporter: Neuman Gábor