Az Egyesült Államok éppen megszűnik demokrácia lenni
28/03/2025 05:46
| Szerző: Kárpáti János/Klubrádió
| Szerkesztő: Bárkay Tamás
Trump és szövetségesei nyíltabban autoriterek, mint a többi politikus, egyenesen ünneplik az autoriter szellemiséget, szemmel látható a lelkesedésük, amikor figyelmen kívül hagynak jogi előírásokat – írja a Frankfurter Rundschau. Nemzetközi lapszemle.
„Rosszabb, mint vártuk” – idézi a Frankfurter Rundschau Steven Levitsky tömör véleményét Donald Trump eddigi elnöki ténykedéséről. A harvardi politológiaprofeszor a Der Spiegel hírmagazinnak nyilatkozott, és ebből emel ki részleteket a mérsékelt baloldali szemléletű frankfurti lap. Levitsky szerint az elnök lépésről lépésre autokratikus államot épít ki, ami ellen a demokratáknak és a polgároknak cselekedniük kell.
Azóta, hogy letette az elnöki esküt, egyre világosabbá válik, hogy nem csak kormányváltás, hanem rendszerváltás történt: a demokrácia helyén egyfajta amerikai autoriter rendszer alakul. Ez a folyamat aligha visszafordíthatatlan, de az Egyesült Államok most éppen megszűnik demokrácia lenni – vélekedik Levitsky. Az, hogy Trump „rosszabb, mint várták”, két dolgot jelent a politikatudós szerint: egyfelől az új kormányzat sokkal gyorsabban és átfogóbban cselekszik, mint előzetesen gondolták, másfelől senki nem számolt Elon Muskkal.
Trump az elmúlt néhány hónap alatt megvalósította a tisztviselők elbocsátását, fellazította a környezetvédelmi törvényeket, keményebb migrációs politikát vezetett be, és emelte a vámokat – emlékeztet Levitsky, és hozzáteszi, hogy a Trump-kormányzat első két hónapja őt nem Orbán Viktor Magyarországára, nem a lengyel Jog és Igazságosság pártra, nem az indiai Narendra Modira vagy a venezuelai Hugo Chávezre emlékezteti, hanem rosszabb az említetteknél. Trump és szövetségesei ugyanis nyíltabban autoriterek, mint a többi politikus. Egyenesen ünneplik az autoriter szellemiséget, szemmel látható a lelkesedésük, amikor figyelmen kívül hagynak jogi előírásokat, és támadást intéznek bírák ellen. Trump, szövetségeseivel, például Elon Musk hightech-milliárdossal együtt hozzájuk hű emberekkel foglalják el az állami szerveket, az igazságszolgáltatást, a titkosszolgálatot, a kommunikációs felügyeleti intézményeket – hangoztatja a harvardi professzor.
Donald Trump két súlyos geostratégiai tévedéséről ír a The Globalist című online magazinban Norbert F. Tofall, a kölni Flossbach von Storch üzleti kutatóintézet vezető elemzője. A szerző szerint az amerikai elnök Ukrajna-politikájából Oroszország és Kína profitál, ami az Egyesült Államok érdekeinek aláásásával ér fel.

Az első stratégiai tévedés az, hogy Trump úgy gondolja, a saját oldalára állíthatja Oroszországot Kínával vívott küzdelmében. Ezt azért tartja Tofall irreálisnak, mert mind Oroszország, mind Kína a Nyugatot tekinti közös ellenségének, és ez a konfliktus nem csupán a hegemóniáról szól, hanem egyben rendszerek közötti konfliktus is. Az orosz vezetés számára, amely megszállottan igyekszik ellenőrzés alá vonni a társadalom és a gazdaság minden területét, egyedül Kína jöhet szóba fontos együttműködési partnerként.
Az elemző úgy értelmezi Putyin Ukrajna elleni agresszióját, hogy az valójában az Eurázsiai Unió összekovácsolására tett kétségbeesett kísérlet, hiszen ez az unió Ukrajna nélkül nem lehet teljes. Donald Trump Ukrajnával és Európával kapcsolatos politikája ebben az értelemben amerikai segédletet nyújt ahhoz, hogy az orosz elnök közelebb kerüljön célja megvalósításához.
A másik stratégiai tévedés – írja Norbert F. Tofall – az a feltételezés, hogy a kínai és orosz kihívással az Egyesült Államok egymagában, szövetségesek nélkül is képes megbirkózni. Kína, ha amerikai dollárban számoljuk a nominális bruttó hazai terméket, nem sokban marad el az Egyesült Államoktól. Ha viszont úgy vetjük össze az erőviszonyokat, hogy az egyik oldalon van Kína és Oroszország, a másikon pedig az Egyesült Államok, az Európai Unió, továbbá Nagy-Britannia, Kanada, Ausztrália és Japán, akkor egészen más képet kapunk: a Nyugat nagy valószínűséggel képes legyűrni a kihívást. Trump azonban jelenleg a transzatlanti viszony és a nyugati szövetségi rendszer lerombolását, vagy legalábbis fokozatos lebontását végzi.
És végül harmadszor is Trumpról. Dalibor Rohac, a washingtoni American Enterprise Institute vezető elemzője a Politicónak írt cikkében azt sorolja, mely területeken korlátozza a Fehér Ház – minden retorikája ellenére - az Egyesült Államok globális befolyását, és engedi át a terepet másoknak.
A Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség felszámolásával elveszik a forrásokat a szubszaharai afrikai térségtől, ahol Kína erőteljesen nyomul. Megvonják a pénzt a Szabad Európa és a Szabadság Rádiótól, amely 23 országot ért el, 27 nyelven, feleakkora költségvetésből, mint amennyibe a Cseh Köztársaság köztévéje kerül. Nem folytatják a Szabad Ázsia Rádiót felügyelő, évi 43 millió dollárba kerülő Nyílt Technológiai Alap finanszírozását, amely hozzáférhetővé tette a nyugati médiát az elnyomó rezsimek, főként Kína lakosai számára. Megfosztják a Yale egyetemet attól, hogy folytassa az oroszok által elrabolt ukrán gyerekek felkutatását – erre eddig 26 millió dollárt fordított a kormányzat. Mindez Rohac megfogalmazása szerint a puha hatalom – soft power - egyoldalú leszerelése.
De katonásabb területekről is hoz példákat a kutató, így azt, hogy a kormányzat a jelek szerint nem akar új amerikai parancsnokot kinevezni a NATO európai erőinek élére. Pete Hegseth védelmi miniszter az elkövetkező öt év alatt 8 százalékkal akarja csökkenteni a Pentagon költségvetését. Kitér Rohac azokra a híresztelésekre is, hogy 35 ezer amerikai katonát Németországból Magyarországra telepítenének át, és felhívja a figyelmet arra, hogy ez hatalmas infrastrukturális beruházásokat igényelne, hogy Magyarország a kínai Selyemút kezdeményezés egyik pillérének számít, és egyáltalán, miért gondolná Putyin, hogy éppen Magyarországot kell lerohannia?
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetések meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)
2025. 03. 28., péntek 6:00
Riporter: Kárpáti János