Az EU-hoz ragaszkodunk, a jogállamisághoz nem annyira
12/12/2020 14:16
| Szerző: Klubrádió/szg
Több, a járványkezelésre vonatkozó felmérésből kiderült: a magyarok többségét még mindig nem aggasztja a jogállamiság csorbulása. Ugyanakkor a megkérdeztettek jelentős többsége, 85 százalékuk ragaszkodik az uniós tagsághoz. Emellett volt szó lakhatási szegénységről és az Egyenlő Bánásmód Hatóság megszüntetéséről is a Hetes Stúdióban, ahol tovább elemeztük az uniós alkut is.
Ezek voltak a Hetes Stúdió témái:
Több, a járványkezelésre vonatkozó felmérésből kiderült: a magyarok többségét még mindig nem aggasztja a jogállamiság csorbulása. Sokakat az sem zavar, hogy a rendkívüli jogrendet a kormány nem csak járványkezelésre használja. Ugyanakkor a jelentős többségük, 85 százalékuk ragaszkodik az uniós tagsághoz. Miért nem alakult ki még mindig itthon a demokráciatudatosság? Mekkora károkat okoz, hogy a kormány ezt meglovagolva tovább rombolja a fékeket és ellensúlyokat? Sik Endre szociológust kérdeztük.
Egyre szélesebb rétegeket érint a lakhatási szegénység: alsó középosztálybeliek, fiatalok, szociális és egészségügyi területen dolgozók, és tanárok is lehetnek érintettek. Utóbbiak jellemzően a fizetésük 38 százalékát költik lakhatásra – derült ki egy online konferencián, amely a Periféria Központ gondozásában készült tanulmányt mutatta be. Van-e kiút a lakásszegénységből? Varga Dorottyával, a Város Mindenkié aktivistájával beszélgettünk erről.
Minden egyeztetés és indoklás nélkül született meg az a törvény, amely szerint január elsejétől megszűnik az Egyenlő Bánásmód Hatóság, pontosabban beolvad az ombudsmani hivatalba. Holott egyike volt azoknak a nagyon kevés állami intézménynek, amelynek működését nem érte nyilvános kritika, nem volt vita a hatóság jövőjéről. A sietség miatt 2021 januárjában fel is kell függeszteni a hatósági eljárásokat, és az kérdéses, hogy az ombudsman hivatalában rendelkezésre tudnak állni a megfelelő személyi feltételek, lesznek-e ennyi idő alatt képzett, tapasztalt munkatársak. A civil szervezetek értetlenül figyelik az újabb, a járvány kellős közepén hozott ésszerűtlen döntést, tiltakozásuk süket kormányzati fülekre talált. Józsa Márta riportja.
Három vélemény, és mondhatni három különböző álláspont – összegezhetjük azokat az interjúkat, amelyek az Orbán és Morewieczki vétóját elkerülendő kompromisszumról szólnak. Lengyel barátaink csak látszólag járnak hasonló cipőben. Ott a vétó ügye minden bizonnyal kormányzati válsághoz vezet. Orbán olyan jól körbebástyázta magát a saját törvényeivel, hogy rajta alig találni fogást. És amúgy is sok időbe telik, még ha a mondás úgy is szól: addig is jár a korsó a kútra, míg el nem törik.
A műsor második órájában Ágh Attila filozófussal, politológussal beszélgettünk az uniós alkuról, Magyarország és az Európai Unió viszonyáról.
2020. december 12., szombat 15:00
Műsorvezető: Dési János