Bod: A túlárazott presztízsberuházások miatt drága a magyar állam működtetése
19/12/2024 07:30
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
A ránk telepedő és egyre rosszabbul működő állam elszívja az erőforrásokat – értékelte az Eurostat friss adatait Bod Péter Ákos.
Ahogy arról korábban a Klubrádió is beszámolt, az Eurostat kimutatása alapján a magyar lakosság fogyasztása – vásárlóerő paritáson számolva, tehát az eltérő árszínvonallal is korrigálva – az uniós átlag 70 százalékán volt 2023-ben. A most nyilvánosságra hozott adatok szerint ez az utolsó helyre elegendő, megosztva a bolgárokkal.
„A 2023-as inflációs év volt, és a magyar infláció a környéken is a legbrutálisabb volt, úgyhogy ez nem annyira meglepő, hogy ’22-höz képest kicsit visszaesett a magyar szint” – mondta az Esti gyors szerdai adásában Bod Péter Ákos közgazdász, volt jegybankelnök, hozzátéve, nem tartja ezt önmagában kétségbeejtőnek.
És bár a magyar értékek javultak azóta, hogy az Eurostat méri őket, más országok is haladtak előre ugyanezen idő alatt.
„A lakossági fogyasztás, amit ténylegesen fogyasztunk, az, amit az adózott jövedelmünkből megveszünk a boltban” – mondta Bod. Azt is hozzátette, hogy míg a vállalatok adóterhei kisebbek, a fogyasztásé nagyobb. Megjegyezte, a munkabér „elég nagy”, de a 27 százalékos áfa a térségben a legmagasabb.
„Így már nem túlságosan meglepő, hogy egy nem túl gyorsan növekvő ország, mint Magyarország fogyasztási képessége sokkal lassabban alakul, és alacsonyabb szintű, mint olyan országé, ahol nem adóztatják ennyire erőteljesen a fogyasztást” – összegezte. Példaként hozta fel Lengyelországot, ahol a hasonlók a reálbérek, kisebb az áfa.
„A magyar állam nagyon drága. Nem akarok azzal poénkodni, hogy hány államtitkárt, helyettes államtitkárt, miniszter-helyettes és politikai igazgatót tart el a magyar adófizető” – ironizált. Ám ez szerinte csak a jéghegy csúcsa. „A magyar gazdaságpolitika nyavajái miatt a kockázati besorolásunk sokkal rosszabb, mint a lengyel, cseh, vagy a szlovén, ezért drágábban finanszírozzák az államadósságot, Magyarországon kamatfizetésre az állam háromszor annyit fizet, mint amennyi a hadikiadás. Ezek az okok, amik miatt a ránk telepedő és egyre rosszabbul működő állam elszívja az erőforrásokat.”
A beszélgetést a lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024.12.18., szerda 18:13
Riporter: Szénási Sándor