Bod Péter Ákos kipróbálta, hogy "ellenzékiként" bekerülhet-e a korrupcióellenes döntőbizottságba. Nem került
12/10/2022 21:23
| Szerző: Klubrádió/szg
Bod Péter Ákos elmondta, próba is volt, hogy az ő nevével, "ellenzékiként", kritikus beállítottságúként bekerülhet-e a korrupcióellenes grémiumba. Nem került, de ez nem lepte meg. A közgazdász arról is beszélt, hogy az úgynevezett Integritás Hatóság nem ügyészség, hanem egy újabb szervezet lesz, amely leginkább felkérheti a magyar ügyészséget, hogy ha elfelejtene vizsgálódni, akkor ne felejtsen el. Hogy ezt várták-e az emberek, vagy az egész egy nagy pofon a semminek, "azt a hallgatókra bízom" – mondta.
Bod Péter Ákos közgazdászt, egyetemi tanárt kérdeztük arról, hogy a Transparency International Magyarország három szakértőt, köztük őt jelölt arra, hogy tagjai legyenek annak a döntőbizottságnak, amely az újonnan létrehozandó korrupcióellenes hatóság vezetőiről dönt majd. Az Origo című kormánypárti portál szerint „Soros szervezete” (ez volna szerintük a TI) csak „baloldaliakat” jelölt.
Bod Péter Ákos elmondta, aloldalinak nem szokták őt nevezni, inkább ellenzékinek. Hozzátette, patriótának, konzervatívnak tartja magát, és mindig mosolyog azon, ha lebaloldalizzák, illetve fáj a szíve, ha valakik például nemzeti kormánynak nevezik magukat, de a nemzet felét ab start kirekesztik. Sőt, a nemzet nagyobb felét, mert „már csak az számít a nemzettesthez, aki a hatalmon lévő miniszterelnök híve”. Így meg nagyon kicsi lenne az ország. Egyébként ezt a bizonyos kormánypárti orgánumot nem szokta olvasni.
Jelezte, nem delegálta őt a Transparency, hanem „az utcáról jelentkezett”. De az valószínűleg nem sokat lendített az ügyén, hogy a Transparency közzétette, támogatja a jelentkezését – jegyezte meg. Az Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság (EUTAF) írta ki a pályázatot, amely nem EU-s szervezet, hanem a magyar kormányé, a Pénzügyminisztérium alá tartozik. Bod Péter Ákost nem lepte meg, hogy nem került be, ha pénzt kellett volna feltennie, akkor inkább erre tett volna. Azok közül, akik bekerültek, egy embert ismer, Tátrai Tündét, őt alkalmasnak tartja.
Azt mondta: megint lesz egy hatóság, lesz titkársága, elnöke, és így tovább, ahelyett, hogy csatlakozott volna az ország az Európai Ügyészséghez. Ez az a szervezet, amely kivizsgálja azokat az EU-s ügyeket, amelyekben felmerül a pénzek elsíbolásának lehetősége. Az úgynevezett Integritás Hatóság nem ügyészség, tehát egy újabb szervezet lesz, amely leginkább felkérheti a magyar ügyészséget, hogy ha elfelejtene vizsgálódni, akkor ne felejtsen el. Hogy ezt várták-e az emberek, vagy az egész egy nagy pofon a semminek, „azt a hallgatókra bízom” – mondta.
Beszélt arról is: magyar kormány azt mondja, hogy érti azokat az aggályokat, miszerint az európai társnemzetek által befizetett pénzt „el-elcsippentgetik” Magyarországon, és ezért nem akarnak több pénzt adni. Erre reagálva bár nem lépnek be az Európai Ügyészségbe, létrehoznak egy ilyen szervezetet. Nem volt ambíciója, hogy ebben dolgozzon, de amikor kiderült, hogy a civileket is megkérdezik, nem akarnak-e véleményt formálni a beadandó pályázatokról, akkor többen felhívták a figyelmét, hogy ő „látott már hatóságokat, intézményeket”, ismeri az ügyet, a Transparency fb-elnöke, elolvasta a kiírást, írt egy önéletrajzot és jelentkezett. Volt egy kis próba is benne, hogy az ő nevével vállalja-e a kiíró állami intézmény, hogy egy ellenzéki, kritikus beállítottságú ember bekerülhet abba a csapatba, amely még csak nem a pénz ellopását vizsgálja, hanem a jelentkezők alkalmasságát. Nem került be, de megismételte: nem lepte meg.
A teljes beszélgetést meghallgathatják a fenti lejátszás ikonra. Címlapi kép: MTI/Bruzák Noémi
2022. október 12., szerda 17:15
Műsorvezető: Bolgár György