„Köszönjük
Megbeszéljük...

Bottoni: A Fidesz klasszikus bolsevik párt lett

18/12/2024 22:06

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Szikora Gábor

Stefano Bottoni szerint a Fidesz már nagyon régóta egyszemélyes, viták nélküli, "klasszikus bolsevik párt", elképzelhetetlen egy olyan platformosodás, ami belső pluralizmust tesz lehetővé. A közösségből érkező erős kijelentések, alvó ügynöközések a történész szerint azt a célt szolgálják, hogy senki ne higgye, hogy könnyű onnan elmenekülni, "a maffiafilmekben szoktak ilyen mondatok elhangzani".

2024. december 18. Megbeszéljük / részlet, Stefano Bottoni (24.12.18.)
25:13
00:00

Stefano Bottoni történészt, aki Orbán Viktorról is írt könyvet és figyeli a jelenlegi magyar belpolitikai eseményeket, elsőként arról kérdeztük a Megbeszéljük adásában: mit gondol, lehet, hogy a bomlás jelei mutatkoznak a Fideszben? A kormánypárt egyes belső emberei kezdenek riadót fújni, legutóbb a Pesti Srácok-os Jeszenszky Zsolt írt arról, hogy „vannak még (náluk) Magyar Péterek, alvó ügynökök”, akiknek nincsenek morális gátjaik, és ha Orbán Viktor mással van elfoglalva, könnyen „vérszemet kaphatnak”.

A történész szerint nyilván látják a közvélemény-kutatások eredményeit, még a számukra kedvezőbb századvéges vagy nézőpontos felmérésekből is látszik egy erózió és a Tisza Párt közeledése. Ő azonban próbálná mérsékelni a közvéleményt abból a szempontból, hogy bomlásról lenne-e szó és ez hova vezethet. Azzal együtt, hogy idén történt egy nagy átrendeződés, tavaly szerinte véget ért az a NER, amelyről a tavalyi könyvében is írt. A háború, az infláció és Magyar Péter megjelenése, ’22 és ’24 között megbomlott az az egyensúly, amellyel Orbán Viktor nagyon könnyen tudta uralni az országot. Innentől másféle politikára van szüksége, más eszközökre, keményebb konfliktusokat kell felvállalnia és nemcsak külföldön (a Nyugattal, az Európai Unióval szemben), hanem a belföldi erőkkel is. Az ellenzék számára tűnhet úgy, hogy pánikolnak, de ez nagyon veszélyes időszak is, mert ilyenkor születnek a radikálisabb tervek – hívta fel a figyelmet.

Eddig egyféle kezelési módot alkalmaztak az ellenzékkel szemben, volt a folyamatos kiszorítás az közéletből, az anyagi erőforrásokból, illetve volt a „válogatott kooptáció”, amely a történész szerint azt jelenti, hogy bizonyos személyeket és erőket „kilóra megvásárolták” és szép lassan integrálták a rendszerbe. Magyar Péterrel ezt nem lehet megcsinálni, ő onnan érkezett, ahonnan legkevésbé várták, és szerinte elképzelhetetlen, hogy mindezek után visszatér a saját eredeti közösségébe.

Ha rendszer elindul azon strukturális paranoia mentén, hogy mindenki lehet ügynök, ellenség, a Tanú című film hangulatát idézve, azt talán szórakoztató olvasni, de akkor nagyon ijesztő időszak következik. Harc lesz, egy bukóra álló rendszer elkeseredett kísérlete, hogy ne bukjon meg. Ha „választásokat enged”, akkor meg kell akadályoznia, hogy azokat megnyerje a másik oldal. Idén Moldovában, Grúziában, Romániában is olyan választások voltak, ahol olyan technikákat használtak, néha sikerrel, néha sikertelenül, ami azt mutatja, hogy lehet nagyon jelentősen, érdemben befolyásolni egy választást, és néha nem is egyértelmű eldönteni, hogy csalás, befolyásolás történt.

Bele lehet nyúlni a választási törvénybe, ki lehet zárni pártokat, jelölteket, itt Romániát említette, ahol sokan örültek, mert kizárták az oroszpárti, szélsőjobboldali indulót, de egy hasonló döntést bárki meghozhat, ezzel vissza is lehet élni a nemzeti szuverenitás védelmének leple alatt. A történész biztos benne, hogy „Orbánék jegyzeteltek”, és készek lennének valami hasonlót alkalmazni, ha szorult helyzetben találnák magukat. Arra apellálhatnának, hogy Bukarestre emiatt nem szólt rá Brüsszel, Berlin vagy Washington. Neki ott azt mondták az elemzők, hogy nem elegáns ez a lépés, de nem volt más eszköz, hogy itt és most megvédjék a demokráciát. De Magyarországon hol van ilyen alkotmánybíróság? – tette fel a kérdést Stefano Bottoni, hozzáfűzve: nálunk is dolgozna az alkotmánybíróság, csak a másik irányba.

Jelezte, nem riogatni akar, viszont fel kell vázolni a lehetséges forgatókönyveket és mindezekre fel kell tudni készülni az érintetteknek 2026-ig. Akik cselekedni akarnak, azoknak tudniuk kell, hogy nem fogják ingyen visszaadni a polgári demokráciát, mert túl sok minden forog kockán.

Úgy fogalmazott: a Fidesz már nagyon régóta egyszemélyes, viták nélküli, „klasszikus bolsevik párt”, elképzelhetetlen egy olyan platformosodás, ami belső pluralizmust tesz lehetővé, ilyesmi utoljára majdnem 20 éve volt náluk, ráadásul tettek is róla, hogy ne legyen. Aki ott cselekedni akar, az vagy „becsicskul” és megtartja magának a kritikát, vagy kilép, de ezzel rengeteget kockáztat, a komfortérzetétől az anyagi és a személyes biztonságáig. A közösségből érkező erős kijelentések azt a célt szolgálják, hogy senki ne higgye, hogy könnyű innen elmenekülni, „a maffiafilmekben szoktak ilyen mondatok elhangzani”.

Magyar Péter sikeréhez többre lesz szükség egyszemélyes pártnál, bár az is páratlan teljesítmény, amit elért az elmúlt 10 hónapban – vélekedett. Ki kell választani a 106 egyéni jelöltet, aki majd képviseli a pártot, és mivel a párt „virtuálisan nagyon nagyra nőtt”, ezek a jelöltek a legtöbb helyen a győzelemért mennek, óriási a tét. Valamint vannak szakpolitikai témák, amelyekben meg kell nyilvánulni; az uniós pénzek hazahozatala egyre fontosabb cél, mert egyre több pénzt zárolnak, de az is kérdés, hogy például milyen vasútfejlesztéseket, egészségügyet, nyugdíjellátást képzelnek el. Szükség lesz látható segítőkre, akik politikussá válnak, akik mindezt arccal vállalják, mert a választópolgároknak látniuk kell, hogy nem egy emberről, hanem egy mozgalomról van szó. Jelenleg ugyanis a Tisza egyszemélyes párt, és ha azt az egy embert „leszedik a pályáról akár durva hatalmi eszközökkel”, akkor az egész nagyon könnyen széteshet, ezért kell megerősíteni. Rázósabb korszak következik, és ha Magyar Péter ennek nagyon fontos szereplője akar maradni, akkor a fentiek szerint kell megszerveznie a pártot, hogy tartós, ütésálló közösséggé alakuljon.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. Kiemelt kép: Klubrádió

Megbeszéljük/interjú Horn Gáborral
2024.12.18., szerda 16:15
Riporter: Bolgár György