Csillag István: Orbánnak már nincs vesztenivalója, ezért mehettek neki a német cégeknek
4/04/2023 16:45
| Szerző: Klubrádió
Több kormányrendelettel nehezítették meg két német építőipari cég magyar leányvállalatának életét. Orbán Viktor nem számít arra, hogy ebben a ciklusban hozzájut az európai uniós forrásokhoz, így nincs ami visszatartsa a kiszemelt cégek tulajdonosainak kiszorításától – mondta Csillag István, a Medgyessy-kormány gazdasági és közlekedési minisztere a Reggeli gyorsban.
Nem ismeretlenek ezek a módszerek, régi gyakorlat, hogy Orbán Viktor miniszterelnök köre olyan cégeket próbál megszerezni, amelyek Magyarországon, magyar emberek vásárlásaiból szedik össze a bevételeiket, legyen szó kereskedő, energetikai szolgáltató, banki vagy médiacégekről – mondta Csillag István közgazdász, jogász, a Medgyessy-kormány gazdasági és közlekedési minisztere a Reggeli gyorsban. Mivel 2010-ben egy jelentős adócsökkentéssel "óriási lukat ütöttek a költségvetésen", azt elsősorban a multikra kirótt különadókkal próbálták befoltozni. "A közönség tapsolt, mert antikapitalista – ideértve az ellenzéki pártokat is – nem vették észre, hogy az egész manőver célja, hogy kiszorítsák a tulajdonukból a külföldieket és átruházzák a haverokra" – mondta Csillag.
Ezt közelebbről megismerhette mindenki a dohányboltok tulajdonviszonyainak átrendezésekor, ami ahhoz hasonlítható, "mint amikor annak idején a zsidókat szorították ki a boltjaikból vagy éppen a svábokat 1947-ben" – mondta a korábbi miniszter.
Csillag szerint korábban az Orbán-rendszer világosan kettéválasztotta a külföldi cégeket. Az exportálókat, például az autógyártókat vagy az elektronikai cégeket nem háborgatják, mivel a magyar exporttevékenység 60 százaléka hozzájuk kötött, ha elmennének, rengeteg munkahely szűnne meg. Ezekkel a cégekkel még stratégiai partnerségi megállapodásokat is kötöttek, illetve letelepedési és egyéb kedvezményeket is adtak nekik. Ugyanakkor az építőipar célkeresztbe kerülése elérhetett egy érzékenységi pontot Németországban – magyarázta a közgazdász.
Csillag felidézte: ezeket a kísérleteket, amik gyakran különadók és egyéb állami szabályozások formájában jelentkeztek, az érintettek rendre független, nem magyarországi bíróságokon tudták visszaverni. Korábban így meghátrálásra lehetett kényszeríteni a kormányt például a reklámadó vagy az RTL felvásárlásának ügyében. Most viszont változott a helyzet: "Orbán már nem számít rá, hogy ebben a ciklusban hozzájut" az uniós forrásokhoz, nincs vesztenivalója, így offenzívát indított – mondta a korábbi miniszter.
Kedden a Spiegel újabb terjedelmes véleménycikket közölt: Hogyan támogatják a német vállalatok Orbán maffiaállamát? címmel, amit az RTL.hu szemlézett. Miközben Orbán illiberális demokráciáját az EU Csalás Elleni Hivatala, az OLAF Európa egyik legkorruptabb országának tartja, olyan vállalatok, mint a Bosch és a BMW, a ThyssenKrupp és az Audi több tízmilliárdot fektetnek be Magyarországon.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. Kiemelt kép: MTI/Koszticsák Szilárd
2023.04.04., kedd 8:12
Riporter: Dési János