„Én olaj vagyok a gépezetben, nem fogaskerék”
31/05/2019 13:21
| Szerző: Klubrádió
Az Ötösben Gávölgyi János vendége Szalay Miklós tervezőgrafikus volt, akivel szakmájáról beszélgettek hosszasan.
Fontos – tette hozzá Szalay Miklós –, hogy a kitalált logó idomuljon a termékhez, egy esetleges üzenethez és természetesen a célcsoporthoz, amelynek a megrendelő eladni szándékozza a terméket.
Nem ritka, hogy neves művészek vállalnak efféle alkalmazott grafikai munkát, ahogy annak idején Dali egy nyalóka márkajelzését találta ki.
A logók érzelmek előhívásával tudják elérni a közönséget, éppen ezért fontos a megfelelő színhasználat vagy betűtípus például. Ezt saját példáján keresztül mesélte el vendégünk, aki a Kaposvári Egyetem Ripll-Rónai Művészeti Karának arculatáért felel többek között. Ezenkívül logótervezéssel foglalkozik és jelenleg könyvborítókat tervez.
A szimbólumokat történelmi viszonylatban is megvizsgálták Gálvölgyi Jánossal, és arra jutottak, hogy mindenképpen előbb jelentek meg, mint maga az írásbeliség. Szalay Miklós elmondta, a tudományos vizsgálatok szerint 6500 éve Irakban találták az első védjegyet, amellyel egy szakember azt kívánta jelezni, hogy az adott tárgy az ő műve és nem riválisáé. Az első embléma megjelenése már későbbre, a könyvnyomtatás korára tehető.
Kiderült a beszélgetésből, hol szerepelt először vörös csillag, és miért, mennyiben jelent más a különböző korokban és kultúrákban a horogkereszt.
Az Ötösben továbbá olyan alapfogalmak között tettek különbséget, mint a logó, a szimbólum vagy éppen a piktogram.
Az adást a fenti lejátszás gombra kattintva hallgathatja meg.