Érteni a szóból – A szótanulás működése
21/11/2021 15:22
| Szerző: Klubrádió/L.Cs.
Hogyan tanuljuk meg elválasztani egymástól a hallott szavakat? Mi a különbség a kutyák és a gyerekek szótanulási képessége között? Boross Marianna, az ELTE Etológia Tanszék kutatója volt az Utópia vendége.
Az ELTE etológusainak éber EEG és fMRI segítségével most először sikerült kimutatni, hogy egy embertől különböző emlős faj is képes bonyolult statisztikai számításokat végezni a beszéd feldolgozása során – olvasható az ELTE honlapján.
Boross Marianna, az ELTE Etológia Tanszék kutatója volt az Utópia vendége, aki segített megérteni mit jelentenek ezek a bizonyos komplex számítások, és hogyan működik a kutyák és az emberek hangfeldolgozó képessége.
A szakember szerint a kutyák – hasonlóan az emberhez – képesek a hallott emberi szövegben a szavak elkülönítésére.
A beszéd feldolgozása rendkívül összetett számításokat igényel. Ahhoz, hogy egy beszédfolyamból ki tudjuk nyerni a szavakat, nem elég azt észlelni, hogy milyen gyakran fordulnak elő egyes szótagok együtt, hanem azt is fel kell ismernünk, hogy mi a valószínűsége annak, hogy két szótag együtt jelenik meg.
Ezek egyike a statisztikai tanulás. Annyit tesz, hogy az ember úgy tanulja a szavakat, hogy a szótagok alapján bonyolult statisztikai számításokhoz hasonlóan próbálja meghatározni az újonnan hallott szó hosszát. Ha ez az érték kisebb valószínűséget mutat, akkor elkülönített szavakként osztályozza az agy.
Például a "piros labda" esetében a szótagokat figyelve az agy a "pi" első szótagját hallva sokkal valószínűbbnek ítéli, hogy "ros" tag csatlakozhat, mint azt, hogy a "ros" szótaghoz "lab" szótag illeszkedjen. Így választja szét agyunk a szavakat. Ezeket a szabályokat gyakoriság és valószínűség szerint határozzák meg.
Ezt nevezzük általános szekvenciatanulási képességnek. A kutyákat Boross szerint megközelítőleg ugyanolyan beszédközeg veszi körül, mint a csecsemőket. Az elsajátított szókészlet azonban kisebb, mint az embergyermekek esetében. Így a kutatás arra is választ adhat, hogy mi az a különbség, ami az emberben megvan, az állatokban azonban nincs.
A beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva, a műsor első felében hallgathatják meg.
2021.11.16., kedd 19:00
Riporter: Neuman Gábor