"Ha felszabadul a befagyasztott összeg, hiányozni fog, amit levonnak belőle"
20/11/2024 08:15
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
Azt a bírságot, amit Magyarország nem fizet ki az Európai Uniónak a jogállamisági aggályok miatt befagyasztott forrásokból vonják le – mondta el Hoffmann Tamás nemzetközi jogász.
Hétfőn ismét fizetési felszólítást küldött a magyar kormánynak az Európai Bizottság, közölte újságírói kérdésre válaszolva a szervezet sajtótájékoztatóján Ujvári Balázs szóvivő. A hvg.hu cikkében emlékeztet rá, hogy 2020 decemberében az Európai Bíróság egy ítéletében arra szólította fel a magyar kormányt, hogy a menekültügyi szabályozását hozza összhangba az uniós joggal. Ez nem történt meg, ezért egy másik eljárásban a Bíróság úgy döntött, hogy egyszeri összegként 200 millió eurót, kényszerítő bírságként pedig az eredeti ítélet teljesítéséig napi 1 millió eurót szab ki.
A pedofil cselekmények elkövetőivel szembeni szigorúbb fellépésről szóló magyar jogalkotás undorító módon összekapcsolja az LMBTQ-embereket és a pedofilokat, és de facto tilalmazza a 18 év alattiak LMBTQ-ról való tájékoztatását a reklámokban, a médiában, az iskolában, a könyvesboltokban, de még szülők és gyermekeik egymás közötti párbeszéde során is – írják a Klubrádió által is idézett véleménycikk szerzői, a RECLAIM elnevezésű, LMBTQ-jogokat védelmező civil szervezet prominensei, akik arra számítanak, hogy ezzel megállítható a homofóbia hulláma, amelyet Orbán Viktor szabadított a kontinensre.
„Egy, az Európai Bizottság által már három éve kezdett eljárás került az Európai Bíróság elé” – mondta a Reggeli gyors szerdai adásában Hoffmann Tamás, nemzetközi jogász. Hozzátette, "az Európai Bizottság már jó ideje jelezte Magyarországnak, hogy véleménye szerint nincs összhangban az uniós joggal ez a gyermekvédelmi törvény, és miután a magyar állam nem volt hajlandó megváltoztatni ezeket a rendelkezéseket, ezért megindította az eljárást".
Arra is kitért, hogy míg a strasbourgi bíróság, hivatalos nevén az Emberi Jogok Európai Bírósága az kifejezetten az Emberi Jogok Európai Egyezményének megsértését vizsgálja, a brüsszeli bíróság, az Európai Unió Bírósága, ami az unió alapítószerződését és az azzal való összhangot vizsgálja. A két bíróság ügyei közt lehetnek átfedések.
Ha a bíróság döntést hoz, annak kötelező következményei vannak, tehát az ítéletet a magyar államnak is be kell tartania. Ha nem teszi, annak következményei lesznek, mint azt egy másik, a menedékjogi szabályok megsértése ügyében küldött második fizetési meghagyás is mutatja. Magyarországnak napi egymillió eurós bírságot kellene fizetnie. Ha ezt nem teljesíti, akkor a Magyarországnak szánt jelenleg a jogállamisági aggályok miatt befagyasztott uniós forrásokból vonják le.
„Jó esetben felszabadul valamikor ez a befagyasztott összeg, és akkor hiányozni fog” – mondta Hoffmann.
A teljes beszélgetést afenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024.11.20., szerda 7:15
Riporter: Para-Kovács Imre