„Köszönjük
Reggeli gyors

Helsinki: Az állam alig hajtja végre a strasbourgi ítéleteket

30/08/2023 11:30

| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba

"A strasbourgi döntések nagyon sokszor rendszerszintű problémákra világítanak rá" – véli Kádár András Kristóf, a Helsinki Bizottság társelnöke, hozzátéve, hogy kevésbé hatékonynak tartja az intézmény az ítélete végrehajtásának elmulasztására adott reakcióját.

2023. augusztus 30. Reggeli gyors - részlet 23.08.30. Kádár András Kristóf
07:02
00:00

Az Európai Bizottság 2023-es jogállamisági jelentésének Magyarországról szóló fejezete szerint „továbbra is aggályos, hogy az állami szervek nem hatékonyan hajtják végre az európai bíróságok ítéleteit”. A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának ítéletei kapcsán a jogállamisági jelentés kiemelte, hogy 2023. január 1-jei állás szerint az elmúlt tíz évben az ún. vezető ügyekben született ítéleteknek a 76%-át nem hajtotta még végre Magyarország. Egy közelmúltban közzétett tanulmányból kiderül az is, hogy ez a legrosszabb arány az egész Európai Unióban, és hazánk sokszor az Európai Unió Bíróságának ítéleteit sem hajtja végre megfelelően – írja a Helsinki Figyelő.

"A strasbourgi döntések nagyon sokszor rendszerszintű problémákra világítanak rá" – mondta a Reggeli gyors szerdai adásában Kádár András Kristóf, a Helsinki Bizottság társelnöke, hozzátéve, hogy az egyéni panaszosok ügyében hozott döntéseket rendszerint végrehajtja az állam. A probléma az, hogy a magyar állam a rendszerszintű problémák esetében hozott ítéleteket nem hajtja végre.

Kádár szerint ez azért lehetséges, mert az Európában működő két nagy bíróság nem egyformán működik.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága (Strasbourg) úgy működik, hogy az intézményt felállító Európa Tanács időről időre vizsgálat alá von egy tárgyalt ügyet. Amennyiben úgy ítélik meg, hogy egy adott ügyben hozott ítélet dacára nem történt előrelépés, szigorú levelet fogalmaznak meg az érintett ország számára.

 
 Az Emberi Jogok Európai Bírósága épülete Strasbourgban
 Fotó: Pixabay
 

Ennél szigorúbbnak, és ennek megfelelően hatékonyabbbnak tartja Kádár az Európai Unió Bíróságának (Luxemburg) működését. Hasonló esetben ugyanis az Európai Bizottság dönthet úgy, hogy az ügyet újra a testület elé viszi, mely esetben a bíróságnak lehetősége van súlyos kötbért kiróni az ítéletet végre nem hajtó országra. Ez azt jelenti, hogy a végrehajtásig napi díj fizetésére kötelezhetik az országot.

 
 Az Európai Unió Bírósága Forrás: By Luxofluxo - Own work, CC BY-SA 4.0 
 

Hasonló következtetést vont le Dr. Bodrogi Bea, a Transvanilla jogi programjának vezetője, aki szintén úgy véli, a magyar állam nagyon sok ügyben nem hajtja végre az EJEB ítéleteit.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.

Reggeli gyors/interjú Kádár András Kristóffal
2023.08.30., szerda 7:35
Riporter: Para-Kovács Imre