„Köszönjük
Reggeli gyors

Holoda: Akár azt is megtehetné a Mol, hogy a kormányt győzködi, feleljen meg az uniós elvárásoknak

21/11/2024 10:50

| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba

 | Szerkesztő: Lőrincz Csaba

Valamiféle diplomáciai alkudozást sejt Holoda Attila energetikai szakértő a Mol részéről, hogy sikerüljön a orosz kőolajellátásról való leváláshoz pénzforrást szerezni. Az azonban nem világos mire szánná ezt az összeget a vállalat. Hozzátette azt is, hogy a kért százmillió eurónyi EU-támogatást egyszerűbben elérhetné, ha a kormányt meggyőzné, feleljenek meg az Európai Unió által támasztott feltételeknek.

2024. november 21. Reggeli gyors - részlet 24.11.21. Holoda Attila
13:39
00:00

Néhány százmillió eurónyi EU-támogatásért cserébe jövő év végéig le tudna válni a Mol az orosz olajimportról – mondta Bacsa György a Politicónak. A Mol Magyarország ügyvezető igazgatója, a Mol-csoport Stratégiai Operáció és Üzletfejlesztés ügyvezető igazgatója aggodalmát fejezte ki, hogy meddig kap felmentést a cégcsoport az orosz olaj vásárlásának uniós tilalma alól.

„Úgy gondolom, itt most valamiféle diplomáciai alkudozás megy, hogy sikerüljön a leváláshoz valamiféle pénzforrást szerezni, elég sajátos, amikor egy üzleti alapon működő vállalat megpróbál egy európai uniós alaphoz, forrásokhoz hozzáférve valamifajta üzleti feltételnek megfelelő technológiát kialakítani” – mondta a Reggeli gyors csütörtöki adásában Holoda Attila energetikai szakértő, hozzátéve hogy a bemondott összegről nem lehet tudni, pontosan mire kellene, milyen technológiai átalakításokat fedezne. „Gondosan ügyelnek arra, hogy ez az összeg pontosan akkora legyen, mint amit korábban bemondott Szijjártó Péter, vagy Orbán Viktor, érdekes módon az infláció nem érintette ezt az igényt” – jegyezte meg.

Holoda Attila
 
Holoda Attila
Fotó: Pálinkás János / Klubrádió
 

Az Európai Unió kifejezetten az orosz energiafüggőséget csökkentő céllal programot hozott létre (RePowerEU), amelynek keretén belül, például az Adria-kőolajvezeték bővítésére is lehetne forrást szánni, és ami Magyarország helyreállítási és ellenállóképességi tervében eredetileg szerepelt, de végül kihúzták, mondván, úgyse adnának erre pénzt. Ezzel kapcsolatban Holoda kifejtette: „a RePowerEU-programban kiosztásra kerülő pénzekhez való hozzáférésnek megvannak a feltételrendszere, aminek nem felelt meg a magyar kormány. Ilyen értelemben azt is megtehetné a MOL felsővezetése, hogy a kormányt agitálja, feleljenek meg a feltételeknek”.

A Krím 2014-es orosz annektálása idején a Mol – mint értelmesen működő vállalat – megérezte, hogy probléma lehet a beszállítással, összeállított egy programot, amelynek keretében az Adria-kőolajvezetéket összekötötte, a Barátság csővezeték szlovákiai ágával, és amikor 2015-ben ez sikerült, „valahogy megállt ez a program”. „Ahhoz hogy egy finomító fogadni és kezelni tudjon más típusú olajokat, két lehetőség van. Az egyik, hogy magát a technológiai folyamatot jelentősen átalakítják, hogy különféle olajokat tudjon kezelni, vagy a másik lehetőség, ha már annyira ragaszkodik a Mol az urali típusú olajhoz, ki lehet keverni”, amihez keverőkörökre van szükség, amely sokkal olcsóbb, mint az átalakítás. Ez alapján Holoda úgy látja, hogy nem tudni, milyen elgondolás alapján szeretné a vállalat ezt az százmillió eurónyi EU-támogatást megkapni.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.

Reggeli gyors/interjú Holoda Attilával
2024.11.21., csütörtök 7:17
Riporter: Herskovits Eszter és Selmeci János