„Köszönjük
Hetes Stúdió

Kóka János: Kevesebb kórház kell az országnak

17/11/2024 18:26

| Szerző: Klubrádió

Visszafogott szakmai vélemények szerint is a kórházak harmadát be kellene zárni – hangsúlyozta Kóka János, az egykori Gyurcsány-kormány gazdasági minisztere. A politikus szerint az államnak koncentrálnia kellene a szűkös egészségügyi erőforrásokat, mert a kevesebb, de jobban felkészült ellátó intézmény tenne jót az országnak. A forráshiány legalább részbeni pótlására pedig a vállalatokat is bevonná az egészségügy finanszírozásába.  

2024. november 16. Hetes Stúdió-részlet / Interjú Kóka Jánossal - 2024.11.16.
12:36
00:00
Miközben a hasonló adottságú országokkal összehasonlítva a magyar egészségügy finanszírozásából kétezer milliárd forint hiányzik, a magyar kormány nem akar vagy nem tud többet az ágazatra költeni, ezért azt keressük, honnan lehetne több pénzt behozni a rendszerbe. A családok anyagi teljesítőképessége korlátos, talán már túl is vannak rajta, tehát maradtak a vállalatok, akiknek az az érdeke, hogy a dolgozóik minél ritkábban legyenek betegek – mondta Kóka János üzletember az egykori Gyurcsány-kormány SZDSZ-es gazdasági minisztere a Klubrádióban. Kóka, annak kapcsán nyilatkozott, hogy a Nagy Magánpraxis Nap nevű szakmai kerekasztalon a Népszava beszámolója szerint arról beszélt, vállalatok is finanszírozhatnák a magánorvoslást.

Kóka szerint elsősorban a nagyobb, száz fő feletti vállaltokkal meg lehetne állapodni, hogy adókedvezményért, kiszámíthatóságért cserébe a dolgozóiknak sokkal jobb minőségű egészségügyi szolgáltatás juthatna. Ez plusz százmilliárdokat hozhatna be a jelenleg forráshiányos egészségügyi ellátásba.

 
Kóka János
Fotó: Miklóska Zoltán/Wikipédia
 

Az orvos végzettségű volt politikus azt is jónak tartaná, ha az állam koncentrálná a szűkös egészségügyi erőforrásokat, a szükségesnél kevesebb orvost, szakdolgozót, műszert a jelenleginél kevesebb, de szakmailag felkészültebb centrumokban. Szerinte a visszafogott szakmai vélemények szerint is harmadával csökkenteni kellene a kórházak számát. Hangsúlyozta azonban, hogy a bezárások nem a szakmai centrumokat kell, hogy érintsék, például az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) pótlás nélküli bezárása 2007-ben szakmai hiba volt. Hasonlókat szerinte nem szabad elkövetni, mert így is elég baja van a magyar egészségügynek

A kapacitások újrarendezése nem a költségvetés, hanem a betegek érdekét szolgálná – tette hozzá.

Kóka szerint a bezárt kórházakat át lehetne alakítani egyéb, az országban jelenleg hiányosan biztosított ellátások céljaira, tehát továbbra is közszolgáltató helyek maradhatnának: szociális, ápolási, krónikus ellátó vagy rehabilitációs intézményekként működhetnének tovább.

Arra a riporteri kérdésre, hogy az Orbán-kormány bevállalná-e a kórházbezárásokat, Kóka azt mondta, legutóbb tizenöt éve volt politikus, és nem szeretné magát beleártani a politikusok dolgába, ezért ezt az Orbán-kormánytól kell megkérdezni. Pont az a független szakértői pozíció előnye, hogy a mondanivalóját nem kell politikai támogatottság szempontjából mérlegelnie. „Tök mindegy, milyen kormány van hatalmon ebben az országban, attól még a tény az tény: jobban működő egészségügyre, vállalati egészségügyre, több prevencióra van szükség … és bizony ehhez kevesebb, de jobban működő kórház jobbat tenne Magyarországnak.”

Kóka János a hazai magánegészségügy egyik legnagyobb bevételű szolgáltatójának tulajdonosa, az egykori Gyurcsány-kormány SZDSZ-es gazdasági minisztere. 2010 után, a Fidesz kormányzása idején többek közt azzal került a hírekbe, hogy  kormányzati delegációkkal utazott külföldre üzleti tárgyalásokra, így Szaúd-Arábiába és Szingapúrba, és diplomata útlevelet is kapott, egyik cége pedig 2020-ban 287 milliót kapott 287 millió forintot kapott az államtól egy 574,5 milliós beruházáshoz a koronavírus hatásainak leküzdésének támogatása címén.

A beszélgetést a lejátszóra kattintva hallgathatja meg!

Hetes Stúdió/Interjú Kóka Jánossal
2024. november 16., szombat 15.00
riporter: Neuman Gábor