"Kormányokon átívelő egészségügyi stratégiára van szükség"
21/11/2024 12:23
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
Egy ország lakosságának egészségi állapota akkor fejlődik, és ezzel tud igazán jó hatást gyakorolni a gazdaságra, ha van kormányokon átívelő, hosszú távú egészségügyi stratégia – véli Rékassy Balázs egészségügyi közgazdász.
Magyarországon az emberek elhanyagolják a szűrővizsgálatokat, nem fogyasztanak elég zöldséget és gyümölcsöt, az állam keveset költ az egészségügyre, miközben nincs elég nővér, és arányaiban sokan követnek el öngyilkosságot – derül ki az OECD friss jelentéséből, amiben az európai egészségügy helyzetét vizsgálták.
„Európai szinten probléma, az egészségügyi dolgozók számának csökkenése, ezt Magyarországon is érezzük mindannyian. Míg az EU-ban 1000 lakosra 4,2 orvos jut, Ausztriában és Németországban ez 6-7 körül van, nálunk 3,5 orvos jut 1000 lakosra” – mondta a Reggeli gyors csütörtöki adásában Rékassy Balázs egészségügyi közgazdász, hozzátéve, hogy a helyzet várhatóan drámaian romlani fog tíz év múlva, hiszen az orvosi társadalom is elöregszik, így várhatóan – más egészségügyi dolgozókhoz hasonlóan – számuk csökkeni fog.
Azt is beszédesnek tartja Rékassy, hogy a háziorvosok átlagéletkora 60 év. Komáromi Zoltán augusztusban a 2023-as adatok alapján a Klubrádiónak elmondta, évente körülbelül 30-35 háziorvos kezdi el a munkát a rendszerben, miközben 250 ember hagyja abba.
Ennél is súlyosabbnak tartja, hogy nem lát erre népegészségügyi stratégiát, programot. „Egy ország lakosságának egészségi állapota akkor tud fejlődni, és ez akkor tud igazán jó hatást gyakorolni a gazdaságra, ha az országnak kormányokon átívelő, hosszú távú egészségügyi stratégiája van.”
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024.11.21., csütörtök 8:10
Riporter: Herskovits Eszter és Selmeci János