Korruptnak minősítette a fideszes rezsimet az amerikai külügy
14/03/2019 09:54
| Szerző: Klubrádió
Közpénzen kampányoló kormánypárt, politikai nyomásgyakorlás az igazságszolgáltatáson, gazdagodó kiválasztottak – a kormányzati korrupciót is feltárja az amerikai külügy 2018-as emberjogi jelentése Magyarországról.
A választások értékelésénél az amerikai kormányzati beszámoló az EBESZ jelentését veszi át, de kiemeli, hogy a Fidesz közpénzen kampányolt. Az emberi jogokkal való visszaélés helyzetét pedig úgy jellemzi, hogy a kormány tett néhány lépést az elkövetőkkel szemben.
A jelentés a civil szervezetek beszámolói alapján megállapítja, hogy számos esetben embertelen bánásmódot tapasztaltak, sőt az erőszakot elkövető hatósági személyeket nem tiltották le, munkájukat folytathatták.
Megállapítja azt is, hogy a TEK és a Nemzeti Védelmi Szolgálat előzetes bírói felhatalmazás nélkül vizsgálódik, gyűjt adatokat az állampolgárokról. Nőtt a kormány vezetői által a bírók munkáját akadályozó politikai nyomásgyakorlás az utóbbi időszakban.
A Tett és Védelem Alapítvány jelentésére hivatkozva megállapítja, hogy csak az év első négy hónapjában 24 gyűlöletkeltő incidens történt, ebből 15 kimerítette a bűncselekmény fogalmát, 9 pedig a gyűlöletbeszédét, ennek ellenére rendőri feljelentés és vizsgálat sem kezdődött. Csupán egy férfit ítéltek 150 ezer forint bírságra, mert a Facebookon tagadta a holokausztot – még 2016-ban. Az antiszemitizmus kapcsán a Figyelő címlapját említi meg, amelyen Heisler Andrást, a Mazsihisz elnökét a hetilap pénzesőben ábrázolta.
A médiaszabadság fejezetben az amerikai jelentés szerzői Liszkay Gábort, a kormányzati médiabirodalom központi figuráját név szerint is említve írnak a csaknem 500 magyarországi médium egy alapítványba tereléséről, amit stratégiai érdekekre hivatkozva a kormány nem tekint elvtelennek és törvénytelennek sem. Azonban elemzők szerint ezzel elvágta a torkát az eddig is fojtogatott független médiának.
Bírálja a jelentés a CEU-val történteket, a tanszabadság-, az akadémiai- és a gyülekezési szabadság korlátozását is. A kormány szemére veti a migránspolitikát és a menekültekkel való embertelen bánásmódot. Végül a legfrissebb botrányos törvényt, az úgynevezett rabszolgatörvényt is kivesézi a jelentés, amelynek nyomán utal a szakszervezeti tiltakozásokra és elért eredményeikre.
2019. március 14., csütörtök 08.00h
riporter: Csernyánszky Judit