Kunetz: Az állami egészségügyi ellátásból egyszerűbb lopni
26/11/2024 08:47
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
Ha javítanák az állami egészségügyi ellátást, több dolgozó visszatérne, ahelyett, hogy a magánellátásba menekülnének – véli Kunetz Zsombor. Az egészségügyi elemző szerint csak azért nem történik ez meg, mert az állami ellátásból könnyebben lehet lopni.
Állandósulni látszik azok aránya, akik megengedhetik maguknak, hogy magánorvoshoz menjenek. Elsősorban a jobb anyagi helyzetűek, a magasabb végzettségűek, a fővárosiak, a középkorúak veszik igénybe a magánegészségügyi szolgáltatásokat. A társadalmi törésvonal változatlannak tűnik – írja a hvg360.
„Tudni kell, hogy a jövő évi egészségügyi költségvetésbe beépítettek egy 150 milliárdos pluszt a kórházak adósságának rendezésére, illetve az állandóan gördülő adósságállományuk megoldására, de azt pontosan látjuk, hogy a magánegészségügyre költött összeg 800 ezer milliárd forint évente. Ez leginkább arra megy el a lakosság részéről, hogy olyan egészségügyi termékeket vásárol, amiket az államnak kellene biztosítania. Főként diagnosztikai, vagy egynapos ellátást” – mondta a Reggeli gyors keddi adásában Kunetz Zsombor. Az egészségügyi elemző szerint ebből levonható a következtetés, hogy legkevesebb ekkora összeg hiányzik a járóbeteg-ellátásból. Véleménye szerint a fekvőbeteg-ellátásban is ekkora, ha nem nagyobb összeg hiányzik.
„Nagyon sok orvos kimenekül a magánellátásba, mert az állami egészségügyi ellátásban kilátástalan a gyógyítói tevékenység és a helyzetük. Ha ezen lehetne változtatni, sokan visszamennének, mert az állami ellátás komplexebb területén szeretnék hivatásukat gyakorolni, mintsem a magánellátás viszonylag szűk ellátási körében” – tette hozzá.
Hogy ez mégsem történik meg, annak cinikus okát abban látja, hogy „az állami egészségügyi ellátásból egyszerűbb lopni”. Mindent központosítanak, egy-egy cégnek szervezik ki például a kórházak fenntartását. „Ráadásul ez egy öntermelő, nem piaci folyamat, ahonnan haza lehet vinni a pénzt.”
Hogy ez mégsem történik meg, annak cinikus okát abban látja, hogy „az állami egészségügy ellátásból egyszerűbb lopni”. Mindent központosítanak, egy-egy cégnek szervezik ki például a kórházak fenntartását. „Ráadásul ez egy öntermelő, nem piaci folyamat, ahonnan haza lehet vinni a pénzt.”
„Az az állam, amelyik nem képes az állami egészségügyet biztosítani, nem kormányképes” – sommázta.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024.11.26., kedd 8:12
Riporter: Dési János