Lehet, vagy szabad
16/06/2019 12:28
| Szerző: Klubrádió
Ismét hallgatói kérdésekre válaszolt a Szószátyár két szakértője. Íme néhány ezek közül.
Érdekes megfigyelés, hogy a lehet és a szabad szavakat gyakran egyenértékűként használják, mintha ugyanazt jelentenék. Pedig nem. Az egyik azt jelenti, hogy fizikailag lehetséges, a másik pedig azt, hogy megengedett, nem tilos. Még törvényekben, szabályokban is keveredik a két szó, például a KRESZ-ben az áll, hogy „az irányjelzés megtévesztő nem lehet”. Természetesen lehet, csak nem szabad, hogy az legyen.
Másik hallgatónk az iskolai nyelvtantanításról kérdezett. Mégpedig azt, hogy miért csak a tárgyesetet nevezik esetnek, a többit miért nem, mint ahogy az más nyelvekben megszokott. Nos, nyelvészeink elmondták, hogy a nyelvtudomány 20-21 esetet ismer, az iskolai nyelvtannál valószínűleg tehermentesíteni akarják a diákokat. Ezért nem használják például a birtokosra, vagy a részeshatározóra az eset kifejezést.
Egy következő hallgatónk az -ista, -izmus végű szavakon gondolkodott el. Van ugye fradista, de nincs fradizmus. Van marxista, és van marxizmus is. Van masiniszta, de nincs masinizmus. Hogy keletkeznek ezek a szavak, és mikor használjuk helyesen ezeket?
A Szószátyár legutóbbi adásában még számos kérdést válaszoltak meg szakértőink.
Az adás részletét a fenti „lejátszás” ikonra kattintva hallgathatja meg. Kiemelt kép: Pixabay.
2019. 06.12. 19:00
Műsorvezető: Kálmán László és Nádasdy Ádám