„Köszönjük
Megbeszéljük...

Magyar György: Gyurcsány Alkotmánybírósághoz és Strasbourghoz is fordulhat

2/10/2024 19:03

| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba

 | Szerkesztő: Lőrincz Csaba

Párhuzamosan az alkotmánybírósági panasz előterjesztésével az Emberi Jogok Európai Bíróságához is fordulhat Gyurcsány Ferenc, ha úgy ítéli meg, hogy sérült a szólásszabadsághoz való joga, amikor Kövér László felszólalása közben elnémította a mikrofonját – véli Magyar György ügyvéd.

2024. október 02. Megbeszéljük - részlet 24.10.02. Magyar György
16:39
00:00

Ahogy arról korábban a Klubrádió is beszámolt, az őszi ülésszak első napján Kövér László, a Parlament házelnöke elvette a szót Gyurcsány Ferenctől, miután Orbán Balázs vitatott kijelentéseire reflektálva azt mondta, az országnak áruló kormánya van.

„A hétfői plenáris ülésen a házelnök úr tett még néhány furcsa dolgot” – mondta a Megbeszéljük szerdai adásában Magyar György ügyvéd, utalva többek között arra, mennyire kiakadt Kövér László akkor is, amikor a momentumos Bedő Dávid a parlament azt kérte, egy perc néma csenddel tisztelegjenek a hétvégén elhunyt Karsai Dániel előtt. Hozzátette, Gyurcsány esetében a tárgyalási rend fenntartása érdekében a plenáris ülésen, a fegyelmi jogkört a mindenkori házelnök gyakorolja, akinek így lehetősége van az olyan jellegű megszólalásokat, amelyek megítélése szerint nem oda valók, a szó megvonásával megszakítani.

Magyar szerint Gyurcsány ebben az esetben a házszabályi rendelkezések értelmében kérheti a házszabályi rendelkezések értelmezését az erre célra létrejött házszabályi bizottságtól, akik állásfoglalást tesznek. Innen azonban nincs nyilvános bírói út, hiszen az állásfoglalás nem formalizált határozat. „Közvetlen jogorvoslattal, közigazgatási bírósághoz nem tud fordulni a sértett.

Azonban ez alapján a sértett, aki úgy ítéli meg, hogy a szólásszabadsághoz való joga sérült a szó megvonásával, az Alkotmánybírósághoz fordulhat panasszal. „Én azt mondom, hogy nem fáj, ha párhuzamosan az alkotmánybírósági panasz előterjesztésével Strasbourghoz is beadványt szerkeszt” – mondta Magyar, mivel úgy véli, az ügyet az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) is tárgyalhatja. „Meg kell próbálni, ezek nem kitaposott ösvények” – összegezte. Az EJEB döntése iránymutató lesz. „Az elszabadult hajóágyúk ritán mennek vissza a helyükre.”

Azzal kapcsolatban, hogy a kormány kész engedményeket tenni – legalábbis javaslati szinten – hogy ne veszítsék el az egyetemek az Erasmus-programban való részvétel lehetőségét, Magyar elmondta, hogy ez nem igazán jellemző a magyar kormányra, de megoldást sem jelent, hiszen az alapítványi átszervezés óta évek teltek el, rengeteg, az érintett egyetemeket látogató tanuló esett el a lehetőségtől, hogy részt vegyen a programban. „A kár már beállt.” Abban pedig kételkedik, hogy az Európai Uniót meg tudják győzni ilyen apró lépésekkel, amikor 26 tagállam munkáját évek óta akadályozza ez az egy ország a vétókkal.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.

Megbeszéljük.../interjú Magyar Györggyel
2024.10.02., szerda 16:20
Riporter: Bolgár György