Megijedtek a szélsőjobbtól Romániában, a szocdemek nyertek
2/12/2024 11:13
| Szerző: Józsa Márta
Évtizedek óta a legmagasabb, majdnem 53 százalékos volt a választási részvétel a tegnapi, romániai parlamenti választáson. A választók lényegében reagáltak a múlt heti elnökválasztás első fordulójára, az Európa-pártinak nevezett erők a szélsőjobb előretörésétől rettentek meg, az úgynevezett szuverenista szélsőségesek pedig esélyt láttak akár a kormányra kerülésre is. Józsa Márta összefoglalója.
Ami sikerült is: öt megyében végeztek az első helyen, országosan hat és fél százalékot szereztek, ami rekordnak számít az elmúlt két évtizedben. A legmagasabb választási részvételi arányt pedig éppen a magyarok lakta Hargita megyében jegyezték. És végül a két, most éppen nagykoalícióban kormányzó történelminek is nevezhető párt számára is súlyos legitimitási kérdés volt az eredmény.
Hét párt jutott be a parlamentbe, a versenyt az egykori pártállam utódpártjának is tekinthető szociáldemokraták, a PSD nyerték, 22, 39 százalékkal, a Nemzeti Liberális párt, amely hagyományosan váltópártként szokott működni, 13, 69 százalékot kapott. Ők ketten elvileg koalícióképesek, de összesen is csak 36 százalékuk van, tehát új partnert kell keresniük. Az első elemzések szerint nem valószínű, hogy ez az RMDSZ lesz. A szokásjog szerint az államfőnek a nyertes PSD-t kellene felkérnie a kormányalakításra – csak hát egyelőre nem tudni, hogy ki lesz az elnök. Sajtóértesülések szerint biztosnak látszik, hogy az elnökválasztás első fordulója eredményeinek újraszámlálása után nem történt lényegi változás, a semmiből előkerült, TikTokkal kampányoló szélsőjobb Calin Georgescu, valamint és a vidéken és az aluliskolázottak körében népszerűtlen, Európa- és NATO-párti Elena Lasconi párharca marad. Előbbit elnöki székbe repítheti az országon átszáguldó szélsőjobb lendület. Utóbbi akkor győzhet, ha valamennyi Gorgescutól rettegő demokrata erőt sikerül mozgósítania – ami nem lehetetlen, legalábbis volt már hasonlóra történelmi példa. Az első forduló szavazatait újraszámolták, az eredményeket már továbbították a román alkotmánybíróságnak, hivatalosan magyar idő szerint délután 4-kor jelentik be. Sajtóértesülések szerint nem várható lényegi változás.