„Köszönjük
A lényeg

Megijedtek a szélsőjobbtól Romániában, a szocdemek nyertek

2/12/2024 11:13

| Szerző: Józsa Márta

Évtizedek óta a legmagasabb, majdnem 53 százalékos volt a választási részvétel a tegnapi, romániai parlamenti választáson. A választók lényegében reagáltak a múlt heti elnökválasztás első fordulójára, az Európa-pártinak nevezett erők a szélsőjobb előretörésétől rettentek meg, az úgynevezett szuverenista szélsőségesek pedig esélyt láttak akár a kormányra kerülésre is. Józsa Márta összefoglalója. 

2024. december 02. A lényeg - 2024.12.02. Józsa Márta a román választásokról
02:52
00:00
A tét több párt számára is különösen nagy volt. Az USR, azaz a Mentsétek meg Romániát Szövetség elnöke, Elena Lasconi a jövő vasárnapi, december 8-i elnökválasztás döntőse, egy jó szereplés jócskán növelte volna az esélyeit. Végül alig több mint 12 százalékot kapott annak ellenére, hogy a szélsőjobbon kívül csak neki sikerült a diaszpórában élő külföldi román állampolgárokat mozgósítania. Akik csaknem háromszor annyian szavaztak a világ számos pontján berendezett majdnem ezer szavazó helységében, mint négy évvel ezelőtt. Az egyre több pártra szakadt szélsőségesek pártjai közül három is bejutott az alsó és a felső házba – ami akár kormányképességet is jelenthetne, ha tudnának együtt kormányozni. Amire persze nem lehet mérget venni, talán a konszenzus közöttük a Putyin-pártság és a magyarellenesség. Így érthető, hogy létkérdésnek volt tekinthető a magyarok pártjának, az RMDSZ-nek a bejutása.

Ami sikerült is: öt megyében végeztek az első helyen, országosan hat és fél százalékot szereztek, ami rekordnak számít az elmúlt két évtizedben. A legmagasabb választási részvételi arányt pedig éppen a magyarok lakta Hargita megyében jegyezték. És végül a két, most éppen nagykoalícióban kormányzó történelminek is nevezhető párt számára is súlyos legitimitási kérdés volt az eredmény.

 
Marcel Ciolacu román miniszterelnök, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) leköszönő elnöke nyilatkozik a romániai parlamenti választások estéjén Bukarestben 2024. december 1-jén Fotó: MTI/AP/Alexandru Dobre
 

 

Hét párt jutott be a parlamentbe, a versenyt az egykori pártállam utódpártjának is tekinthető szociáldemokraták, a PSD nyerték, 22, 39 százalékkal, a Nemzeti Liberális párt, amely hagyományosan váltópártként szokott működni, 13, 69 százalékot kapott. Ők ketten elvileg koalícióképesek, de összesen is csak 36 százalékuk van, tehát új partnert kell keresniük. Az első elemzések szerint nem valószínű, hogy ez az RMDSZ lesz.  A szokásjog szerint az államfőnek a nyertes PSD-t kellene felkérnie a kormányalakításra – csak hát egyelőre nem tudni, hogy ki lesz az elnök. Sajtóértesülések szerint biztosnak látszik, hogy az elnökválasztás első fordulója eredményeinek újraszámlálása után nem történt lényegi változás, a semmiből előkerült, TikTokkal kampányoló szélsőjobb Calin Georgescu, valamint és a vidéken és az aluliskolázottak körében népszerűtlen, Európa- és NATO-párti Elena Lasconi párharca marad. Előbbit elnöki székbe repítheti az országon átszáguldó szélsőjobb lendület. Utóbbi akkor győzhet, ha valamennyi Gorgescutól rettegő demokrata erőt sikerül mozgósítania – ami nem lehetetlen, legalábbis volt már hasonlóra történelmi példa. Az első forduló szavazatait újraszámolták, az eredményeket már továbbították a román alkotmánybíróságnak, hivatalosan magyar idő szerint délután 4-kor jelentik be. Sajtóértesülések szerint nem várható lényegi változás.