„Köszönjük
Megbeszéljük...

Mihályi Péter: A "forint-euró korsó" bármikor eltörhet

28/11/2024 22:01

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Szikora Gábor

Mihályi Péter közgazdász szerint az igazi látványos törés az lenne, ha a magyar emberek odarohannának az automatákhoz, kivennék a pénzüket és euróra váltanák. Ez még nem következett be, de ha naponta ennyit gyengül a forint, mint mostanában, akkor bármikor megtörténhet.

2024. november 28. Megbeszéljük / részlet, Mihályi Péter (24.11.28.)
12:14
00:00

Mihályi Péter közgazdászt, egyetemi tanárt, a Budapesti Corvinus Egyetem professzorát először arról kérdeztük a Megbeszéljük adásában, hogy csütörtökön átvitte a 415 forintot az euró (az adás időpontjában 413 körül volt), és ha a tavalyival hasonlítjuk össze, akkor 8 százalékos árfolyamesést láthatunk.

Elmondta: a valutaárfolyamok kiszámíthatatlanok, de tendenciájában a forint folyamatosan gyengül. Visszamehetünk 2010-ig is, akkor volt 250 forint az euró, most 413, és hosszú távon nem fog visszaerősödni a forint a korábbi szintjére. De azt nem tudjuk, hogy mi lesz holnap vagy a jövő héten – tette hozzá. Kérdésre válaszolva úgy fogalmazott: majd Matolcsy György meg Nagy Márton memoárjából ki fog derülni, hogy volt-e szó a forint szándékos gyengítéséről, de szerinte a Magyar Nemzeti Bank nem szándékosan gyengíti a hazai fizetőeszközt, hanem elfogadja, hogy a gazdasági növekedés érdekében a bevételekhez képest többletköltésre van szükség, és ez inflációhoz, az infláció pedig a valuta leértékelődéséhez vezet. Amikor gazdasági döntést hoznak, mindig a rövidebb távú célok számítanak – fűzte hozzá.

Ezek közül szerinte a legfontosabb a költségvetés hiánya, a kormány 5-10 százalékkal többet költ, mint amennyi a bevétel, és ezt hitelből fedezi. Ez túlfűti a gazdaságot, munkaerőhiányt teremt, felhajtja a béreket, amit persze az ebben részesülő munkavállaló örömmel fogad. Mindenütt emberhiány van, mert túlkereslet van a gazdaságban, aminek az egyik hatása, hogy a termelékenység, a minőség nem javul, sőt, romlik.

Úgy folytatta: ha nincs minőségi munka, mert vagy nagyon magas a foglalkoztatottság szintje, vagy ahol nincs foglalkoztatottság, ott nem is lesz és kilátásban sincs, akkor baj van. Ezt egy módon lehet megfogni, ahogy például a csehek teszik évtizedek óta: nem szabad többet költeni, mint amennyi pénz van, nem szabad hitelből fejleszteni a gazdaságot. Elfogadhatatlan, hogy 30 éve deficites a költségvetés, amely akkor is az volt, amikor 4-5 százalékos volt a reálnövekedés – jelentette ki a szakértő.

A munkavállalók természetesen örülnek annak, hogy nő a reálbérük, de azt is érzik, hogy 600 forint fölött van a benzin ára, ami a szállításon keresztül szinte mindenre kihat. Óriási szerencséje volt a magyar gazdaságpolitikának az elmúlt 10 évben, még az eladósodás növekedése is viszonylag kedvező feltételek között ment – egy ideig. De aztán jön elő a magyar népi mondás, hogy „addig jár a korsó a kútra, amíg el nem törik”, mert most már nagyon drága a hitel, és a velünk versenyző országok megelőznek minket. Tehát ha a gazdaság összességében nem működik, akkor semmi sem működik jól (például az egészségügy sem), fokozatosan lemaradunk, ezt érzi a közvélemény és elmondják az ellenzéki politikusok is.

A „forint-euró korsó” bármikor eltörhet; az igazi látványos törés az, amikor a magyar emberek odarohannak az automatához, kiveszik a pénzüket és euróra váltják. Ez még nem következett be, de ha naponta ennyit gyengül a forint, mint mostanában, akkor bármikor bekövetkezhet, akár valódi, akár rémhír kapcsán, itt a Postabank-botrányt említette Mihályi Péter. Azt nem lehet megjósolni, hogy ez holnap lesz, két hónap múlva, vagy egyáltalán nem fog bekövetkezni – tette hozzá.

Az interjút a fenti lejátszás ikonra kattintva hallgathatják meg.

Megbeszéljük...
2024. november 28., csütörtök 16:45)
Riporter: Bolgár György