Parragh László: A magas energiaárak miatt megtanulunk spórolni, ami jót tesz a környezetnek
19/10/2022 20:12
| Szerző: Klubrádió/Ivánkai Márk
A fideszes politikusok próbálnak pozitív üzeneteket kommunikálni, a független közgazdászok viszont erősen pesszimista meglátásokat osztottak meg szerdán a közönséggel a Budapest Economic Forumon. Molnár Tamás riportja.
Október 19-én, szerdán zajlott le a Budapest Economic Forum, a Portfólió gazdasági konferenciája. A rendezvényen többek között részt vett Varga Mihály pénzügyminiszter, Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, a nyitóbeszédet pedig Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter tartotta.
A világjárvány utáni kilábalás megspékelve az orosz-ukrán háborúval nem kis kihívás elé állítja a világgazdaságot, így a konferencián felszólaló hangokból sem sugárzott az optimizmus. Navracsics Tibor nyitóbeszédében meg is jegyezte, most az ő dolga a megnyugtatás, éppen ezért ígéretet tett a publikum előtt, hogy decemberre meglesznek az uniós pénzek.
A területfejlesztési miniszter hangsúlyozta, szerinte a kormány ha késve is, de képes teljesíteni a bizottság elvárásait. Az, hogy az EU haladékot is adott, a kölcsönös együttműködés egyértelmű jele. Navracsics hisz abban, hogy mindkét fél részéről kialakult a kölcsönös bizalmon alapuló együttműködési folyamat. Hozzátette, eredményei közt egyrészt már láthatjuk a vállalások végrehajtását, másrészt azt, hogy a Tanács az Európai Bizottság javaslatára meghosszabbította a magyar kormány által tett vállalások megvalósítására kitűzött határidőt. A Bizottság felé tett tizenhét vállalás önmagában igényelte a határidő meghosszabbítását – mondta.
Varga Mihály pénzügyminiszter sem szerénykedett kifejezni bizalmát a kormányoldalban. Elmondta, ahogy 2010-ben is leküzdötték a válságot, majd növekedő pályára állították az ország gazdaságát, úgy erre most is képesek. Megfelelő gazdaság politikával pedig még a recesszió is elkerülhető. Varga Mihály ugyanakkor hozzátette, háborús helyzetben nehezebb dolguk van, mint 2010-ben volt, mivel ilyenkor a bajok hivatlanul is átjönnek a szomszédból. Az orosz-ukrán konfliktus egész Európát megrengeti. Bár fizikailag Magyarország van legközelebb a konfliktuszónához, a középtávú gazdasági kilátások mégis kedvezőbb képet mutatnak, mint amire a fizikai közelség alapján gondolhatnánk – mondta a pénzügyminiszter. A háború közelsége nagyobb veszélyérzetet, rosszabb várakozásokat indukál a piacokon, tette hozzá. Szerinte ez tetten érhető az ún. háborús infláció alakulásában is. Ugyanakkor a kormánynak megvannak az eszközei a külső folyamatok ellensúlyozására, amiket a piacok kezdenek is érzékelni Magyarország tekintetében.
Paragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke is elsorolta az elmúlt tíz év gazdaságra gyakorolt pozitív hatását, azonban a végén csak kibújt a szög a zsákból. Parragh kifejtette, hogy a vállalatok még nem is tudták feldolgozni az energiasokkot, de rögtön utána a kamatsokkal is számolniuk kell. Varga Mihállyal szemben ugyan is ő úgy látja, most igenis recesszió közeledik, amiben a szakemberek jelenleg legfeljebb tüzet oltani tudnak, de legalább a magas energiaárak miatt megtanulunk spórolni, ami jót tesz a környezetnek.
Egy panelbeszélgetésben Zsiday Viktor, a Citadella Alap portfóliókezelője elmondta, egyértelmű hogy recesszió várható, ez időnként amúgy is bekövetkezik, nem hogy egy háborús helyzetben. Szerinte a jegybank azon gazdasági stratégiája – hogy folyamatosan pénzt tolt a gazdaságba – kifejezetten káros volt, ami nagy mértékben hozzájárult a brutális inflációhoz.
Szintén nem volt jó ötlet, hogy a jegybank elengedte a forint árfolyamát Zsiday szerint. Azt tapasztalja, hogy egyes vállalatok kezdenek már euróban árazni a forint helyett. Hozzátette, ha a jegybank nem engedte volna el a forint árfolyamát, akkor nem 20 százalék körül lenne az infláció hanem 18 százalékon, ezáltal pedig alacsonyabb kamatot kéne fizetnünk. A befektető elárulta, korábban helyesnek gondolta, hogy az ország megtartotta saját devizáját, viszont a mostani gazdaság politikát látva úgy érzi, nincs már sok értelme megtartani a forintot. Még akkor sem, ha az euróra való áttérés esetén az európai jegybank később nem nyújt segítséget.
A teljes riportot a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg.
2022. október 19., szerda 18:23
Riporter: Molnár Tamás