Perintfalvi: Érdekes lenne az elszámoltathatóság kérdését itthon firtatni
1/11/2024 07:30
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
A szinódus lehetővé teszi az egyházak számára, hogy különböző ritmusban mozogjanak. Ez azt jelenti, hogy a progresszívebb egyházaknak több mozgástere lehet. Perintfalvi Rita teológus, közgondolkodó úgy véli, hogy a progresszívebb német katolikus egyház bevezetheti a püspökök és a püspöki konferencia elszámoltatását. Szerinte érdekes lenne ugyanezt a kérdést Magyarországon megvizsgálni.
Sem nagy egyházi reform, sem egyházszakadás nem történt, véget ért a vatikáni szinódus, ennek értékelésére kérték Perintfalvi Ritát.
„Fény reménysugarak vannak, ha el is maradt a forradalom” – idézte a teológus a német katolikus egyház honlapján megjelent elemzést. Mindenképpen előrelépésnek tartja, hogy a szinóduson dokumentumba foglalták a sokféleség fontosságát, a decentralizációt és a laikusok részvételének megerősítését.
Utóbbi azt jelenti, hogy a nem felszentelt személyek, köztük nők is részt vesznek az egyházi döntési folyamatokban. E téren számos kidolgozásra váró részlet van. „Arról nincs még szó, hogy a nőket pappá szentelnék, de arról már igen, hogy a nőknek visszaadják a diakonátus intézményét” – mondta. „Thomas Schwartz, a Renovabis [német jótékonysági szervezet] vezetője, úgy fogalmazta meg, hogy tulajdonképpen első alkalommal történt az, hogy a zsinat résztvevőinek a háromnegyede abban legalább egyetértett, hogy a diakóniai szolgálatot nyitva kell hagyni a nők számára. Nem lehet causa finita, örökre lezárt ügynek tekinteni, és megtiltani, hogy ne lehessen róla beszélni soha többé. II. János Pál idején volt már erre példa, a női papságot minősítette lezárt ügynek, ezt azóta sem sikerült megváltoztatni, sőt, aki teológiai értelemben felhozza a témát, nagyon könnyen az eretnekség gyanújába keveredik. Ezért is nagyon szűk az a spektrum, amin lehet gondolkodni, de legalább a diakonátus szempontjából az út nyitva van.”
A központosított vatikáni előírásokon alapuló gondolkodásmód helyett nagyobb hatáskört kapnak a helyi egyházak a saját kulturális fejlettségüknek megfelelően, az adott politikai és társadalmi kontextusnak megfelelően „egyéni utat járhatnak be”. A szinódus záródokumentumának egy pontja (124. sz.) kimondja: a szinodális stílus lehetővé teszi az egyházak számára, hogy különböző ritmusban mozogjanak. Ez azt jelenti, hogy a progresszívebb egyházaknak több mozgástere lehet. Egyúttal ez Perintfalvi szerint az esetleges egyházszakadásnak is elejét vették.
Az egyházi döntéshozatalban lévők elszámoltathatóságának kérdésében nem tartja kizártnak, hogy a német katolikus egyház, mint progresszív egyház bevezeti a püspökök és a püspöki konferencia elszámoltatásának lehetőségét, például a szexuális visszaélések eltussolása kapcsán. „Ott már olyan püspökről is tudunk, például [Franz-Josef] Bode, aki pont amiatt mondott le püspöki funkciójáról, mert úgy érezte, hogy eltussolásban vétkes. Nálunk lemondott Tóth Tamás, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára, ő nem fogalmazta meg, mi a lemondása oka, de sajtóértesülések szerint lehet, hogy éppen ilyesmi miatt. Érdekes lenne az elszámoltathatóság kérdését Magyarországon is egy kicsit többet firtatni.”
Arról is döntöttek, hogy a sokszínűség mindenféleképpen legyen része az egyháznak. „Ne zárják ki azt, ami más, ne zárjanak ki más keresztény vallásokat az együtt gondolkodásból, és ne zárják ki például az LMBTQ-közösséghez tartozó embereket sem, ha ők szeretnének az egyházhoz tartozni” – foglalta össze.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024.10.28., hétfő 8:45
Riporter: Herskovits Eszter és Selmeci János