Pozsonyi csata-film: ennyi erővel a vörös Halálcsillagot is legyőzhetnék a honfoglalók
22/12/2020 22:34
| Szerző: Klubrádió
Hétfőn mutatták be az M5-ön a jó előre beharangozott, A pozsonyi csata című animációs filmet. Az alkotásról megfogalmazta véleményét a Megbeszéljük… két vendége is. Tóta W. Árpád szerint közismert félrefordítással indul a történet, amelyet ha fikciónak neveznének, akkor néhány szörnnyel lehetne belőle sorozat is, azonban komolyan gondolják. Míg Báron György filmkritikus úgy látja, hogy megítélni a filmet, ha ugyan nevezhetjük annak, körülbelül olyan volt, „mintha egy képzőművészeti kritikusnak egy kerti törpét kellett volna elemeznie”.
A Kásler Miklós emberierőforrás-miniszter nevével fémjelzett Magyarságkutató Intézet által készített, finanszírozott, hétfő este a közmédia egyik csatornáján, az M5-ön bemutatott, A pozsonyi csata című animációs filmről beszélgettünk Tóta W. Árpád publicistával és Báron György filmesztétával.
Árpád vezér vs. vörös Halálcsillag
Tóta W. Árpád, a HVG publicistája azt mondta: amivel kezdődik a film, a felütés, hogy a frankok királya elrendeli, hogy a magyarok kiirtassanak, az közismert félrefordítás latinból. Annyira köztudott, hogy aki ezt állítja, az nem téved, hanem szándékosan hazudik, és ilyet gazemberek csinálnak – fogalmazott.
Visszatérve a beszélgetéshez, Tóta W. Árpád hozzátette: az nem lenne baj, ha az intézet besegítene tehetséges művészeknek, bár „ezek nem tűnnek annak”, de akkor a szakértőiknek az lenne a feladatuk, hogy biztosítsák a történészi hátteret, a hitelességet. De itt nem szóltak semmiért, sem a szkíta relikviák, a sokkal későbbi ruházatok, a muflonszarvú lovak miatt, sem azért, hogy az „egy az isten” legfeljebb az ellenség jelszava lehetett akkoriban, mert az ősmagyarok nem voltak keresztények.
Tóta W. nem biztos benne, hogy volt mögöttes kultúrpolitikai cél a filmmel. Úgy véli, inkább csak van egy önmozgása „a jobboldalnak nevezett pszichózisnak”. Ha valaki előáll egy ilyen „szép, dallamos, nemzeti jellegű, árvalányhajas sz*rral”, akkor senki nincs, aki megmondja neki, hogy „ne haragudj, de ez sz*r”. A Magyarságkutatónál vannak végzett történészek, akik tudják, hogy ez nem felel meg a valóságnak, de ők se merik feltenni a kezüket, sőt, még egy radikális jobboldali publicista se szólhat, mert a saját olvasói ennék meg. Szerinte a 907-es pozsonyi csatát ki lehet úgy színezni, hogy nagy élethalálharc volt, „nemcsak a zsidókat akarták kiirtani, hanem minket is, de mi ellenálltunk, és nyertünk”. Megjegyezte: Orbán Viktor valószínűleg nem is tudott az egészről, mert „ez aprópénz ahhoz, hogy bármelyik családtagja lehajoljon érte”.
Ha azzal kezdenék, hogy fikció, akkor lehetne bele tenni „dinoszauruszokat, sárkányokat, náci holdbázist” – mondta. Készülhetne belőle sorozat is, ha költenek rá elég pénzt, talán jól is nézne ki (mert ez „rettenetes minőség”, mobilon szebb játékok vannak), és egy stadion árából Hollywooddal tudnánk versenyezni. Legyőzhetjük a Halálcsillagot – a vörös Halálcsillagot, jegyezte meg az újságíró.
Mi a különbség A pozsonyi csata és Asterix közt?
Báron György filmkritikus, filmesztéta, a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanára úgy véli, hogy a film elemzése körülbelül olyan volt számára, „mintha egy képzőművészeti kritikusnak egy kerti törpét kellett volna elemeznie”. Azt azért hozzátette, hogy a kerti törpéknek legalább valami bájuk is van.
„Megvalósításában tulajdonképpen kívül esik esztétikailag azon, hogy filmnek lehessen minősíteni” – mondta Báron, hozzátéve, hogy bóvli, primitív és leegyszerűsített az egész. Ezt a filmet a Magyarságkutató Intézet készítette, amelynek Báron szerint nem feladata a filmgyártás, és ez egyben azt is jelenti, hogy semmifajta szakmai kontroll nem volt jelen a gyártás során. Azonban a közszolgálati televízió vetítésre alkalmas filmnek tekinti, sőt a Magyarságkutató Intézet vélhetően több millió forint közpénzt fordított elkészítésére.
A filmnek Báron szerint annyi köze van „ismeretterjesztő, dokumentumfilmes animációhoz”, mint az Asterixnek, azzal a különbséggel, hogy utóbbiról soha nem állították, hogy történelmileg hiteles volna, és mindemellett ennek is van némi bája – lásd kerti műmanók.
Az interjúkat a lejátszókra kattintva hallgathatja meg. Kiemelt kép: Alex_K_83 / Pixabay
2020. december 22., kedd 16:20
Műsorvezető: Bolgár György