Rendőrségi nyomozás a református egyházban
1/11/2024 17:48
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Pálinkás János
Súlyos vádak és rendőrségi nyomozás árnyékolja be a Magyarországi Református Egyház vezetését: közokirat-hamisítás gyanújával indított vizsgálatot a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK). A botrány középpontjában egy olyan egyházi dokumentum áll, amelyet állítólag olyan vezetők írtak alá, akik a kérdéses időpontban bizonyíthatóan nem tartózkodtak Budapesten. Az ügy szálai egészen Balog Zoltán püspökig vezetnek.
A kántor április 23-án nyújtotta be négy oldalas beadványát, amelyben négy súlyos vádpontot fogalmazott meg. A válasz meglepő gyorsasággal, már másnapi, április 24-i dátummal megszületett. Ez azért különösen gyanús, mert az állítólagos aláírók ekkor már bizonyíthatóan a balatonszárszói zsinaton tartózkodtak.
"Fizikailag lehetetlen volt, hogy aláírják a Budapesten legyártott papírt" - magyarázta Vargha. "Négy oldalon négy komoly vádpontot soroltam fel, azt végigolvasni, megemészteni, megvitatni, utána határozatot hozni, különben sem ennek a grémiumnak lett volna a dolga, hanem a bíróságnak, és nem a bíróság elnökségének."
Az ügy kivizsgálása során Vargha személyesen kereste fel Pásztor Dániel püspököt, aki meglepő őszinteséggel beszélt a történtekről. "Nagyon barátságosan fogadott, és közölte, hogy semmilyen ülés nem volt, és határozat sem volt, és ő nem írt alá ilyet semmit. Közben pedig a neve rajta szerepel a dokumentumon" - idézte fel a találkozót a kántor. A rendőrségi nyomozást eredetileg a XIV. kerületi kapitányságon indították, majd a súlyára való tekintettel a BRFK vette át az ügy kivizsgálását.
A botrány kirobbanását követően Vargha Anikót elbocsátották állásából. Ez azonban, állítása szerint, nem egyedi eset az egyházon belül. "Borzasztó bosszúálló ember ez" - fogalmazott Vargha Balog Zoltánról. "Egy négygyerekes családapát az egyetemről bocsátottak el azért, mert ellene szólt, egy másik lelkésztől pedig, aki a bicskei károsultaknak ajánlott fel jövedelméből, elvették a szolgálati gépjárművét."
Amikor az érintettek szóvá tették a retorziókat, Balog Zoltán állítólag úgy reagált: "Ez nem bosszú, ez következmény mindössze."
Vargha Anikó személyesen is találkozott Balog Zoltánnal Balatonszárszón, ahol egyenesen felvetette neki a lemondás lehetőségét. A püspök azonban ezt nevetve hárította el. "Mondtam neki, hogy milyen jó lenne, hogyha lemondana, és azt mondta, hogy ugyan már, miért is kéne? Amikor említettem, hogy nagyon sok kárt okozott a reformátusoknak a kegyelmi üggyel, nevetve mondta, hogy hát nekem ahhoz semmi közöm" - idézte fel a beszélgetést a kántor.
Az elbocsátott kántor szerint Balog Zoltán megingathatatlannak tűnő pozíciója elsősorban politikai kapcsolatrendszerének köszönhető, különös tekintettel az Orbán-családhoz fűződő viszonyára. Vargha Anikó szerint a volt miniszter "rengeteg tudással" rendelkezik környezetét és az Orbán-családot illetően, ami magyarázhatja befolyását.
"Politikusként viselkedik most is, és annyi köze van neki a kereszténységhez, mint nekem az atomfizikához" - fogalmazott az énekszakos tanárként nyugdíjba vonult Vargha Anikó, aki szerint az ügy messze túlmutat egy egyszerű egyházi konfliktuson.
A rendőrségi nyomozás jelenleg is folyamatban van, az ügy további fejleményei pedig várhatóan még számos kérdést vethetnek fel a református egyház vezetésének működésével kapcsolatban.
2024. október 31. csütörtök 18:00
Riporter: Hardy Mihály