„Köszönjük
Dobszerda

Schiff András: Ahol Trump elnök lehet, az egy ízléstelen világ

20/11/2024 15:33

| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba

 | Szerkesztő: Lőrincz Csaba

"Sok minden ízlés dolga, az egyik embernek valami tetszik, a másik embernek az nem. Ezt azzal is magyaráznám, hogy az egyik embernek nagyon jó az ízlése és a többinek borzalmasan rossz. Mindenben rossz az ízlésük, a művészetben, az öltözködésben, a politikában. Most ilyen világ van." A bécsi koncertje előtti próbán beszélt Váradi Júlia a világhírű zongoraművésszel, Schiff Andrással.

„Továbbra is azon az állásponton vagyok, hogy nem megyek Magyarországra sem muzsikusi, sem magánemberi mivoltomban. Az eseményeket rendszeresen követem, híreket és újságot az internet segítségével állandóan olvasok, persze csak módjával, mert szeretnék néha zenével, irodalommal és egyéb szép és kellemes dolgokkal is foglalkozni” – vallja Schiff András, a világhírű zongoraművész, aki 2011-ben jelentette be, hogy amíg az Orbán-kormány hatalmon van, nem hangversenyezik Magyarországon. Ma sem lett optimistább, de változatlanul hisz abban az értékrendszerben, amelyet – úgy látja – folyamatosan el akarnak pusztítani Magyarországon. A Budapesti Fesztiválzenekar turnéján Brahms D-moll zongoraversenyét játssza Bécsben, Erlangenben, Párizsban és Kölnben. Váradi Júliának a bécsi koncertje előtti próbán sikerült beszélgetnie vele.

Arról is beszélt, hogy nem tartja különösen sokra a komolyzenei tehetségkutatókat a Ki mit tud? című műsorral párhuzamba állítva, amelyen ő maga is nyert 1968-ban. „Emlékszem, hogy a zsűriben ott volt Major Tamás, Szinetár Miklós, Petrovics Emil, Rábai Miklós és Pernye András. Nagyszerű emberek voltak.”

Állítása szerint nem a saját ötlete volt, hogy induljon, 13 évesen az iskolája delegálta. „Életemben ez volt az egyetlen verseny, ahol első díjat kaptam. Gyűlölöm a versenyeket.”

„Akárhányszor meghívnak zsűribe, inkább a halál. A művészet és a zene nem egy sport.” Arra is kitért, hogy szerinte még az bizonyos sportok is, mint a műkorcsolya olyanok, ahol nem nehéz elképzelni, hogy a pontozók elfogultan ítélnek. Ugyanezt látja az olyan szigorú ellenőrzésű sportoknál is, mint a foci. A művészetben különösen igaznak tartja ezt. „Sok minden ízlés dolga, az egyik embernek valami tetszik, a másik embernek nem. Ezt azzal is magyaráznám, hogy az egyik embernek nagyon jó az ízlése és a többinek borzalmasan rossz. Mindenben rossz az ízlésük, a művészetben, az öltözködésben, a politikában. Most ilyen világ van. Ahol Donald Trump elnök lehet, az egy ízléstelen világ” – sommázta véleményét.