Szijjártó az orosz állami sajtónak: Magyarország szívesen közvetítene az orosz-ukrán "válságban"
30/10/2023 08:10
| Szerző: Csernyánszky Judit/Klubrádió
Ukrajna 2024-től leállítaná a területén áthaladó orosz gáztranzitot. Szijjártó Péter közvetítene az orosz-ukrán háborúban, amit az orosz állami sajtónak "válságként" emlegetett. A bolgár miniszterelnök szerint Szerbia és Magyarország azzal, hogy nem számolja fel az energiakapcsolatait Oroszországgal, segít a háború finanszírozásában. Trump szerint Magyarország határos Oroszországgal. Nemzetközi lapszemle.
Szijjártó Péter az orosz állami hírügynökségnek, a RIA Novosztyinak adott interjúban kérdésre válaszolva elmondta, hogy Magyarország bármikor kész a Moszkva és Kijev közti közvetítőszerepre, amennyiben a kérdéses felek erre nyitottak lennének. De, tette hozzá a külgazdasági- és külügyminiszter, ehhez az kell, hogy ezt mindkét fél akarja, tehát nem Budapesttől függ. Hozzátette ehhez azt is Szijjártó, hogy néhány nappal a két ország között kialakult válság után – szó szerint idéztem a válság kifejezést, nem katonai műveletet és nem is háborút mondott – ő beszélt is az orosz külügyminiszterrel, Szergej Lavrovval és Zelenszkij elnök kabinetvezetőjével, Andrej Jermakkal is. Ő már akkor világossá tette, hogy kész lenne a magyar kormány ilyen mediátori szerep betöltésére, biztosítva a tárgyaláshoz elengedhetetlen egyenlő garanciális feltételeket, és a teljesen biztonságos körülményeket is. Ez a felajánlás mind a mai napig aktuális.
Az orosz hírügynökség cikke azzal folytatódott, hogy Moszkva nemegyszer egyértelművé tette már, hogy nem zárkózik el a Kijevvel létrehozható párbeszédtől, az ukrán fél viszont igen, mind a mai napig. Dmitrij Peszkovot, a Kreml szóvivőjét is idézik, aki szerint Moszkvának továbbra sincsenek előfeltételei egy ilyen tárgyalás megkezdéséhez, de szemmel láthatóan Kijevnek és a Nyugatnak nincs szándékában békét kötni. Oroszországnak soha nem volt ellenére az Ukrajnával kialakult konfliktus békés rendezése, pedig ennek csak az lenne a feltétele, hogy a 2022 március utáni realitásokat és az ezzel kapcsolatos oroz követeléseket vegye figyelembe Kijev. A cikk e tekintetben nemcsak ellentmondásos, de még a feltételeket sem közli. Szijjártó pedig még külön kitért arra, felettébb aggasztónak tartja, hogy az Északi Áramlat vezetékének felrobbantását nem vizsgálták ki megfelelően, annak okát és elkövetőit nem találták meg, mintha ez nem állna érdekében az érintetteknek.
Az Ukrajna Új Hangja a bolgár kormányfőnek, Nikolay Denkovnak a Bloomberg számára adott interjújából pedig azt emeli ki, hogy se Magyarország, se Szerbia semmi jelét nem adja annak, hogy felszámolná az orosz energiakapcsolatait, amivel bizony Moszkva háborús gépezetét működtetik, Putyin katonai céljainak megvalósítását pénzelik. A múlt héten ugyanis nem kis vita kerekedett abból, hogy Bulgária jelentősen megemelte a tranzitdíjat a területén áthaladó orosz energiaszállítások elszámolásaiban. A bolgár miniszterelnök nem csinált titkot abból, hogy ezzel a Gazprom profitját akarja megcsapolni, ami nehezítené az Ukrajna elleni háború finanszírozását. Magyarország ezt az áremelést ellenséges gesztusnak nyilvánította, Szerbia pedig az európai ellátás leállítását célzó fenyegetésként értékelte. Denkov erre úgy reagált, elegendő idő állt mindkét ország számára az alternatív beszerzési források megtalálására. A cikk így zárul: Orbán Viktor Kínában találkozott az orosz diktátorral, először az oroszok inváziója óta.
Trump volt elnök vasárnap iowai kampányállomásán lelkes híveinek, nagy tömegeknek azt mondta, hogy „Magyarország Ukrajnával és Oroszországgal is határos. Orbán Viktor. Hallottak már Orbán Viktorról? Ő Magyarország vezetője” – számolt be Donald Trump földrajzi ismereteiről a New York-i Broadwayen székelő Mediaite portál.
A lapszemlét a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.