Till-ügy: "Ha félre lehet tenni mi van a törvényben, akkor bármikor, bárkivel, bármi megtörténhet"
18/12/2024 09:47
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Vikár Anna Flóra
Egyhangúan fogadta el a parlament az elévülési szabályok módosítását kedden. Megfélemlítette a képviselőket a népharag, akik Gadó Gábor ügyvéd szerint félretették a jogállami és szakmai elveket, miközben a döntésnek nem is lesz hatása a Till-ügyre. Lehet vitatkozni az elévülési szabályokról, de meg kellett volna kérdezni a jogászokat, kriminológusokat, pszichológusokat, szakmai egyeztetésre lett volna szükség egy ilyen súlyú döntéshez – mondta az Igazságügyi Minisztérium korábbi helyettes államtitkára a Reggeli gyorsban.
A gyors tempóban beadott és elfogadott javaslattal azokra az indulatokra reagáltak a képviselők, amit Till Tamás feltételezett gyilkosának korábbi szabadon engedése okozott. Az ügyben tapasztalható társadalmi felháborodás mellett – attól nem függetlenül –, jogértelmezési vita is kialakult a hatóságok között az elévülési szabályokról, illetve a nyilvánosságban akörül is zavar alakult ki, hogy a 2000-ben, a gyilkosság elkövetése idején vagy a most érvényes Büntető Törvénykönyv (Btk.) alapján kell megítélni az esetet. Közben a gyanúsított F. Jánost, aki előbb beismerő vallomást tett, majd tagadta, hogy elkövette volna a gyilkosságot, letartóztatták. Ez ellen az ügyvédje fellebbezett, ezt viszont még nem bírálták el.
A most elfogadott határozat persze csak a jövő felé irányulhat, ami a visszamenőleges jogértelemzési vitát illeti, a Klubrádiónak korábban nyilatkozó Magyar György ügyvéd szerint egyértelmű az elévülés, tehát Till Tamás feltételezett gyilkosa ellen nem lehet eljárást indítani. Ezzel ért egyet Gadó Gábor ügyvéd is, az Igazságügyi Minisztérium korábbi helyettes államtitkára a Reggeli gyorsban elmondta, F. Jánosnak szabadlábon kellene lennie, ezt helyesen állapította meg a rendőrkapitányság először, aztán viszont "észlelte a politika, hogy ez neki nem felel meg".
Akit felháborít, hogy így esetleg egy gyilkos kerül szabadlábra, büntetés nélkül, az próbáljon arra gondolni, hogy ez van leírva a törvényben. Ha ezt teljesen szabadon félre lehet tenni, azt lehet mondani, hogy másként értelmezem azt, ami egyébként egyértelmű, akkor bármikor, bárkivel, bármi megtörténhet – magyarázta Gadó.
Ma Magyarországon a jogbiztonság és a joguralom nem játszik komoly szerepet az állami intézmények működésében – mondta az ügyvéd.
Ráadásul abban a pillanatban, amikor kiderült a kormányzat és az ellenzéki képviselők számára, hogy milyen felháborodást keltett az ügy, félretettek minden egyéb szempontot és most arra törekszenek, hogy kielégítsék a feldühödött népakaratot. Figyelmeztető jel, hogy egyhangúan fogadta el a parlament a határozatot, ezek szerint nem volt olyan képviselő, aki vállalta volna, hogy nem ért egyet egy olyan döntéssel, ami szembe megy a jogállami elvekkel, mindenkit megfélemlít a népharag – mondta Gadó.
Persze, azzal Gadó is egyetért, hogy lehet vitatkozni az elévülés szabályain, de szerinte akkor érdemes lenne egy napnál többet szánni erre, különösen azért, mert a határozat amúgy sem hat vissza a Till Tamás-ügyre. Nemcsak a jogászokat, kriminológusokat, pszichológusokat is meg kellett volna kérdezni, szükség van-e változtatásokra. Amikor 2012-ben módosították a Btk. vonatkozó részét, a miniszteri indoklás részletezte, miért szabályozza eltérően az elévülést fiatalkorú elkövetők esetében. Akkor volt egy világos szándék, feltételezem, voltak szakmai indokai. Most nem adtak esélyt a szakembereknek, hogy kifejtsék a véleményüket, hanem egy politikai gesztust tettek a jogalkotók. Ez így nem helyes – mondta az ügyvéd.
A teljes beszélgetést meghallgathatják a fenti lejátszóra kattintva.
2024. december 18., szerda 7:13
Riporter: Para-Kovács Imre