Tordai: Orbán Viktor már nem tud rendkívüli helyzet nélkül kormányozni
5/11/2024 03:34
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Szikora Gábor
A háborús vészhelyzet 180 napos meghosszabbításáról döntött a parlament hétfőn; Tordai Bence szerint Orbán Viktor már nem tud rendkívüli helyzet nélkül, ilyen jogi kategóriák nélkül kormányozni, hozzászokott a fideszes közigazgatás ahhoz, hogy már a törvényekkel se kell bíbelődni, beleírják egy rendeletbe, amit akarnak, és megvan. Az ellenzéki képviselő arról is beszélt, hogy Magyarországon tavaly 247-en fagytak halálra, míg Ausztriában tíz év alatt nem haltak meg kihűlés miatt ennyien.
Tordai Bence országgyűlési képviselő a napokban arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarországon tavaly 247-en fagytak halálra, és ez évről évre megismétlődik, Ausztriában viszont tíz év alatt sem történik ennyi ilyen tragédia.
Az Esti gyorsban elmondta, évek óta próbálnak ennek a tragikus jelenségnek nagyobb figyelmet szerezni, és kikérik a rendőrségtől a nem publikált adatokat, valamint a KSH tanulmányaiból az erre vonatkozó számokat. Ausztria hasonló lélekszámú és hidegebbek a telek, és őket is megdöbbentette, hogy ott 10 év alatt összesen 230-an haltak meg kihűlésben, nálunk pedig évente 200-nál is többen. Nyilván sok különbség van a két ország között, de az fontos, hogy ott foglalkoznak ezzel a problémával, sokkal erősebb a szociális háló, erősebb a szociális ellátórendszer, kisebb az energiaszegénység és valószínűleg a helyi közösségek is jobban működnek e tekintetben. Sokkolónak nevezte ezt a több mint tízszeres különbséget az ellenzéki képviselő. Tehát a gazdasági helyzet és a szociálpolitikai egyaránt befolyásolja a kihűléses halálesetek számát, de az ilyen különbséget nem magyarázza – tette hozzá.
Ez nemcsak a közterületi hajléktalansággal van összefüggésben, sőt, a kihűléses halálesetek több mint 60 százaléka házban, lakásban történik, olyanokkal, akik nem tudják kifűteni az otthonukat. Főleg kisebb településeken élő, idős, beteg és szegény emberekről van szó, akikre lehet, hogy hetekig nem néz rá senki – sorolta. Jelezte, évről évre nem csak az adatokat kérik ki, átfogó javaslatcsomagot is adnak be az ilyen tragédiák megelőzéséért, mégse történik semmi.
A parlament megint meghosszabbította a veszélyhelyzetet
„Most már azon lepődnénk meg, ha nem lenne ilyen rendeleti kormányzást lehetővé tévő különleges helyzet” - ironizált. Politikailag már 2015 óta rendkívüli állapotban élünk, legalábbis, ha komolyan vesszük a kormány híradásait. Ennek a populista rendszernek ez az egyik kulcsa, hogy a rendkívüliség válik normalitássá, a jogállamiság helyett az önkényuralom válik az alapvető szervező elvvé a jogalkotásban és a jogalkalmazásban.
Mondhatni, Orbán Viktor már nem tud rendkívüli helyzet nélkül, ilyen jogi kategóriák nélkül kormányozni, hozzászokott a fideszes közigazgatás ahhoz, hogy már a törvényekkel se kell bíbelődni, elég beleírni egy rendeletbe, amit akarnak, és megvan. Erre műsorvezetőnk felvetette, hogy ha ezeket nem írják bele egy rendeletbe, akkor megszavazza a kétharmad, amire Tordai Bence úgy reagált: persze, de akkor akár egy hétig is kell rajta rágódni. De amikor kapkodnak, csapkodnak, mert csak „a lassú népszerűségvesztés okaira fókuszáló kormányzás helyetti politikai látszattevékenység folyik”, a romló közhangulatra reagálnak, akkor minden nap számít.
A parlament maga is könnyen megugorható akadály ennek a rezsimnek, de az eljárási szabályaival még jelent valamiféle lassító erőt, és ezt is szeretik már egyre inkább megkerülni – vélekedett az ellenzéki képviselő.
Az interjút a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. Kiemelt kép: MTI/Hegedüs Róbert
2024.11.04., hétfő 18:45
Riporter: Dési János