Törley Katalin: Álljon elénk, aki döntött a kirúgásunkról!
10/10/2022 18:39
| Szerző: Klubrádió/Ivánkai Márk
Az oktatási rendszer az összeomlás szélén áll, hacsak össze nem omlott már. Ugyanakkor az oktatásirányítás még kölcseys tanárok kirúgása után sem hajlandó érdemben tárgyalni a pedagógusok érdekképviseleteivel. Törley Katalin, az egyik elbocsátott kölcseys tanár, a Tanítanék Mozgalom képviselője sérelmezi, hogy a hatalom még a menesztésük okát, és a döntést meghozó felsővezető kilétét sem közölte velük.
Törley sokáig nem tudta elképzelni, hogy - a jelenlegi tanárhiány mellett - tényleg kirúgják őt és kollégáit polgári engedetlenség miatt. Ez a döntés azonban a Kölcsey Ferenc Gimnázium még aktív tanárait és a diákokat is meglehetősen nehéz helyzetbe hozta. Egy betelefonáló hallgató kérdésére Törley elmondta, az iskola igyekszik csoportok összevonásával és belső átszervezésekkel orvosolni az újonnan kialakult pedagógushiányt. Hozzátette, a csoportösszevonás megnövekedett tanulói létszámhoz vezet, ami a diákoknak és az őket tanítóknak is extra terhet jelent.
Álságos, hogy a kormány az uniós pénzek beérkezéséhez köti a tanárok béremelését Törley szerint. Az állam azért szed adót, hogy abból finanszírozza a nagy alrendszereket. A magyar állampolgárok jó része sokszorosan fizet azért, hogy megfelelő szolgáltatáshoz jussanak az oktatás és az egészségügy terén. A pedagógus szerint számon kellene kérni azt az államot, amely ennyire látványosan rosszul gazdálkodik az emberek által befizetett befizetett adóval. Hozzátette, a pedagógusbérek méltányos és értékálló rendezése csak a probléma egy részét oldaná meg. Valódi követelések azonban túlmutatnak a béremelésen, Törley szerint nulladik lépésként vissza kéne állítani a tanárok valódi sztrájkjogát.
Ugyanakkor Törley úgy gondolja, nem szabad feladni a tiltakozást, aminek a polgári engedetlenség valid és erős formája. A Tanítanék Mozgalom párbeszédet szorgalmaz, ami ebben a kiélezett helyzet még fontosabb lenne, mint korábban. "A nagy hallgatás után, kaptunk egy ostorcsapást" – utalt Törley arra, hogy a követeléseikre eleinte nem kaptak érdemi reakciót, majd a polgári engedetlenségre brutális válasz érkezett, a tiltakozó tanárok elbocsátása. A tankerületi vezető csak egy végrehajtója volt ennek az ítéletnek, aki szót sem érdemel – tette hozzá. Törley azt tartaná tisztességesnek, hogy az, aki valóban meghozta ezt a döntés előállna és magyarázattal szolgálna a kirúgásukra.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg.
2022. október 10., hétfő 16:15
Riporter: Bolgár György