Transzneműként élni
3/04/2024 10:58
| Szerző: Kovács Gellért/Klubrádió
Március végén az Uniszex vendége Magasházi Mónika volt, akivel az utcán találkoztunk a beszélgetés előtt. Láttuk, hallottuk, hogy transzneműként a megvetés lépten-nyomon a sarkában van. Az adásban beszélgettünk előbújásáról, arról miért használ olvashatatlan aláírást és arról is, mi történik, ha fel kell öltöznie egyik gyermeke iskolai ünnepségére.
Ez a példamondat és magyarázat áll az idegen szavak szótárában a transzneműség szócikk alatt. A kiszolgáltatottság, a bántalmazás, a lenézés, a kigúnyolás, a kirekesztettség már nem szerepel a leírásban.
Magasházi Mónikával a stúdióbeszélgetés előtt az utcán találkoztunk, láttuk, hallottuk, hogy a megvetés lépten-nyomon a sarkában van. Olyannyira erősen megbámulták az emberek – egyesek még egy-egy halk, de hallhatóan kimondott megjegyzést is megengedtek maguknak –, hogy néhány pillanatra szinte mi is a bőrünkön éreztük, Mónikának mivel kell megküzdenie napi szinten. Vele beszélgettünk az Uniszexben transzneműségről – az interjú apropóját a Transznemű láthatóság napja adta, amely idén húsvét vasárnapra esett: ez egy nemzetközi kezdeményezés, melynek célja „felhívni a figyelmet a transz közösségre és megerősíteni ezen a napon is, hogy a transz emberek a társadalom egyenjogú tagjai”.
Mónika elmeséli előbújásának történetét, azt, hogy miképpen dolgozták fel a hírt a családtagok, barátok, miért nincs már szinte egyetlen olyan ruhája sem abból a hosszú időszakból, amikor még férfiként élt, mi történik akkor, ha fel kell öltöznie egyik gyermeke iskolai ünnepségére – és arról is, hogy miért írja alá a hivatalos papírokat szinte olvashatatlanul. Műsorunkból kirajzolódni látszik a transzneműek élete ma, Magyarországon. És nem tűnik túlságosan reményteljesnek a kép.
A teljes adást meghallgathatják a cikk tetején elhelyezett lejátszóra kattintva.
2024. március 25., hétfő 14:00
Műsorvezetők: Kerekes Borbála, Kovács Gellért