„Köszönjük,
Megbeszéljük...

"Trump bejelentései után jobban összerázódott az ukrán társadalom és a hadsereg is"

20/02/2025 23:02

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Szikora Gábor

Traski Viktor kárpátaljai magyar matematikus, egyetemi docens, az ukrán hadsereg katonája szerint az elmúlt napok trumpi bejelentéseinek az lett a hatása, hogy a társadalom és a katonaság összerázódott, ennyire összehangolt csak a háború elején volt.

2025. február 20. Megbeszéljük - részlet 25.02.20. Traski Viktor
14:36
00:00

Traski Viktor kárpátaljai magyar matematikus, egyetemi docens, aki három éve önkéntesként harcol az ukrán hadseregben. A Megbeszéljük adásában arról kérdeztük, mennyire döbbentette meg, amit Donald Trump az elmúlt napokban mondott, és hogy fogadták ezt az ukránok, a katonák? (Az amerikai elnök a többi között Volodimir Zelenszkijt, Ukrajna elnökét tette felelősség a háborúért és diktátornak is nevezte őt.)

Traski Viktor, aki ahogy az elmúlt majdnem három évben, most is a hadsereg állományának tagja, azt mondta: a politikai bejelentésekhez mindig hideg ésszel áll hozzá, és megpróbálja megérteni, mi lehet mögöttük, még ha gyakran lehetetlen is. Ezek a bejelentések is az utóbbi csoportba tartoznak. Arra a kérdésre, hogy miként fogadták ezt az ukránok és a katonák, azt válaszolta: szerinte a társadalom és a katonaság ennyire összehangolt csak a háború elején volt. Akikkel beszélgetett, mindenki azt mondta, hogy nem helyesli ezeket a bejelentéseket, Ukrajna szuverén állam, legalább illene meghagyni, hogy eldöntsék, ki az elnök és mikor választanak. Ezekkel kapcsolatban látja, hogy összerázódott a társadalom és a hadsereg is – tette hozzá.

A kormány és a hadsereg egy oldalon áll abban, hogy milyen béketervet fogadjanak el. Viszont ha valami olyasmit írnának alá, ami csorbítaná Ukrajna jogait, akkor Oroszország, amely indította a háborút, még profitálna is ebből, az az egész világnak nem tetszene – vélekedett. Nemcsak az a kérdés, hogy megállnak-e azon a vonalon, ahol most vannak a harcok, hanem az, hogy néhány éven belül nem támad-e újra Oroszország. Azt kellene biztosítani, hogy ez ne következhessen be. Ez a három év borzasztó hosszú idő, a civileknek is állandóan bombázások, légiriadók között kell élniük, de ahogy szokták mondani, az emberi ész fel nem foghatja, amit az emberi test ki tud bírni.

Amit szeretne minden bajtársa, az két dolog: az első mielőbb hazatérni a családjához, a szeretteihez, a második pedig, hogy a gyerekeiknek, unokáiknak ne kelljen háborúzniuk. Hangsúlyozta, nemcsak a saját biztonságuk, hanem a következő nemzedékeké a fontos. Az a kérdés, hogy ezt mivel lehetne biztosítani, mert olyan már volt, hogy egy „papírkára”, szerződésre ráírták, hogy „nem támadunk”, de az nem jött be – tette hozzá Traski Viktor.

Az Ukrajna európai uniós csatlakozásával kapcsolatos kérdésre elmondta: számára kárpátaljaiként ez nagyon jó lenne, hiszen Kárpátalja négy EU-tagországgal határos. De, mint mondta, sok emberrel szolgál Ukrajna más területeiről, és ezt ők is szeretnék. Szerinte Ukrajna is sokat tudna adni az EU-nak.

Megismételte, az elmúlt napok bejelentései után jobban összezárt az ukrán társadalom és a katonaság is. Az elszántság megvan arra, hogy béke kell, ez egyértelmű, és nem hagyhatják, hogy a következő nemzedékeknek újból harcolniuk kelljen. Hogy lesz-e ehhez elég fegyverük és el tudják-e érni, azt nem tudta megmondani. Arra a kérdésre, hogy mikor lehet vége a fegyveres harcnak, Traski Viktor, aki egy ukrán rohamdandár tagjaként szolgál, azt mondta, reméli, hogy mielőbb, és ezt nem években, hanem hónapokban kell mérni.

A teljes beszélgetést a lejátszóra kattintva meghallgathatják.

Megbeszéljük...
2025. február 20., csütörtök 16:45
Riporter: Bolgár György