„Köszönjük,
Utópia

Utazás agyunk legmélyén

20/03/2025 07:30

| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba

 | Szerkesztő: Lőrincz Csaba

A HUN-REN KOKI kutatói olyan agyterületet fedeztek fel, amelynek gátló sejtjeinek fő feladata, hogy gátolja azt a központot, amelyik a negatív érzéseinkért felel – mondta Nyiri Gábor agykutató.

2025. március 11. Utópia (2025. március 11., kedd 19:00)
53:45
00:00
Műsorvezetők: Neuman Gábor Szerkesztők: Lőrincz Csaba, Neuman Gábor

Az Utópia február 4-ei adásában szó volt arról, hogy a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (HUN-REN KOKI) kutatói az agy jutalmazó rendszerében szerepet játszó, eddig ismeretlen agytörzsi területet fedezték fel. A felfedezés, amelyről a Science című tudományos folyóirat is beszámolt, új utakat nyithat a szorongás és a depresszió, vagy akár a szenvedélybetegségek kezelésében. Ezúttal folytattuk a beszélgetést Nyiri Gábor agykutatóval, az ELKH Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (KOKI) Agykéreg-csoportjának vezetőjével.

„Arról van szó, hogy az agyterületeknek, az agy régióinak megismerése nem tökéletes. Még mindig találunk olyan területeket, amelyekről nem tudtuk, hogy azokat külön kell értelmeznünk. Mintha egy hegységben egy olyan új fajra lelünk, amelyről addig nem tudtuk, hogy a tudomány számára ismeretlen. Azt tudtuk, hogy a hegység ott van, de azt nem tudtuk, hogy mélyén ott vannak ezek a növények, állatok” – mondta az Utópia adásában Nyiri.

„Nyilvánvalóan megvan bennünk a természetes kíváncsiság a mindennapokban, hogy megértsük magunkat, hogy hogyan működik a testünk, hogyan működnek a gondolataink, miért vagyunk azok, akik vagyunk. Ez önmagában nagyon izgalmas kérdés, de van egy sokkal szorongatóbb, sokkal fontosabb probléma is, méghozzá az, hogy az agy különböző területeihez köthető módon lehetnek problémáink, kihívásaink, vagy akár meg is betegedhetünk. Akár az is előfordulhat, hogy ezeknek az agyterületnek sejtjei bizonyos betegségek következtében megsérülhetnek, degenerálódhatnak. Anélkül, hogy tudnánk, hogy ezek léteznek, és mi a funkciójuk, esélyünk sincs arra, hogy ezeket gyógyítsuk. Most is úgy vagyunk ezzel, hogy van egy csomó olyan nagy betegségcsoport, amely óriási gazdasági és társadalmi terhet ró ránk, jelesül éppen a hangulati életünkkel kapcsolatos nehézségek: szorongás, depresszió, poszttraumás stressz, fóbiák. Ezeknek megértéséhez elengedhetetlen, hogy mélyebben megértsük az agy különböző területeinek funkcióját.

Friss eredményeikkel kapcsolatban Nyiri elmondta, olyan különálló sejtpopulációt vettek észre, egy új agyi területnek, „egy új magnak” tekinthetünk. Ebben gátlósejtek vannak, és teljesen külön helyezkednek egy olyan területen, amelyről már korábban is tudomásuk volt. „Azt gondoltuk, egy másik agyterület körül lévő sejtek érnek el odáig, és töltik ki azt a területet. Észrevettük, hogy nem így van, hanem a negyedik [folyadékkal telt régió] agykamra és egy ismert sejtpopuláció, agyi mag között beékelődik ez az agyterület, amiben olyan gátló sejtek vannak, amelyek fő feladata, hogy gátolja azt a központot, amelyik a negatív érzéseinkért felel.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva, a műsor első felében hallgathatják meg. (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetések meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)

Utópia
2025.03.11., kedd 19:00
Riporter: Neuman Gábor