Várhelyi Olivér szénája rosszul áll
6/11/2024 07:12
| Szerző: Kárpáti János/Klubrádió
| Szerkesztő: Bárkay Tamás
A magyar biztosjelöltnek világossá kell tennie, hogy nem Orbán egészségügyi politikáját valósítja majd meg a Bizottságban – nemzetközi lapszemle.
Azoknak, akik szívesen felfüggesztenék egy kis időre az amerikai elnökválasztási szavazatszámlálás nyomon követését, elmondom, hogy Kamala Harris és Donald Trump mellett ma egy harmadik ember is javában rághatja a körmét: Várhelyi Olivér magyar EU-biztosjelöltről beszélek. Ő az elmúlt öt évben az unió bővítésének és szomszédságpolitikájának, vagyis egy meglehetősen fontos portfóliónak a felelőse volt az Európai Bizottságban. A júniusi európai választásokat követő tisztújítási folyamat során Orbán Viktor újra jelölte, Ursula von der Leyen bizottsági elnök pedig ezúttal az egészségügy és az állatjólét területét szánja neki. Ma lesz az európai parlamenti meghallgatása.
A Politico EP-tisztségviselők vélekedését ismertetve azt írja, hogy Várhelyinek kevés az esélye a parlamentben szükséges kétharmados támogatás megszerzésére. Az amerikai portál brüsszeli kiadása emlékeztet arra, hogy Orbán tántoríthatatlanul hűséges embere az elmúlt években gorombán lépett fel azokkal szemben, akik keresztezték az útját. Az, hogy von der Leyen milyen szakterületet kínált fel neki, jól mutatja a Politico szerint, hogy a bizottsági elnök mennyire bizalmatlan Orbán személyével szemben. Ráadásul Várhelyi – folytatódik a cikk – nem csupán az unión belül elszigeteltnek számító országot képvisel, hanem ő személy szerint is hidakat égetett fel maga mögött az Európai Parlamentben, amikor tavaly egy bekapcsolva maradt mikrofonnak köszönhetően hallani lehetett, hogy lehülyézett képviselőket.
Hétfő este a néppárti, a szociáldemokrata és a centrista-liberális frakció vezetői zárt ülésen vitatták meg, hogy milyen stratégiát kövessenek a bizottsági meghallgatáson. Bár formális megállapodás nem született, a Politico úgy értesült nevük mellőzését kérő forrásoktól, hogy Várhelyi szénája rosszul áll. A zöldek ugyan nem vettek részt ezen az egyeztetésen, de ők is szkeptikusak Várhelyit illetően. Egyik képviselőjük, Terry Reintke hétfői sajtótájékoztatóján azt mondta, felettébb valószínűtlen, hogy a magyar biztosjelölt mellett szavazzanak.
Ha kisiklatják Várhelyi jóváhagyását, akkor ő lesz a 26 biztosjelölt közül az első, aki bajba kerül. Az e héten elkezdődött meghallgatássorozat eddig fennakadásoktól mentes volt, az érintettek gyorsan elnyerték a képviselők támogatását – írja a portál.
Ha egy jelöltet visszautasítanak az első körben, akkor a frakciók koordinátorai döntenek a hogyan továbbról. Elképzelhető, hogy további kérdéseket fogalmaznak meg a jelöltnek, illetve kitűzhetnek újabb meghallgatást. Dönthetnek úgy is, hogy a tervezett hatásköri területből lefaragnak.
A Várhelyinek szánt portfólió ügyében az EP két szakbizottsága illetékes: az ENVI-ként rövidített környezetvédelmi, közegészségügyi és élelmiszer-biztonsági, valamint az AGRI-ként jelölt mezőgazdasági és vidékfejlesztési bizottság. Peter Liese, az ENVI néppárti koordinátora úgy nyilatkozott: a magyar biztosjelöltnek világossá kell tennie, hogy nem Orbán egészségügyi politikáját valósítja majd meg a Bizottságban. Azt elismerte, hogy Várhelyi rendelkezik ismeretekkel az egészségügy területén, de hozzátette, hogy ez nem mondható el az állatjólét témájáról. Pascal Canfin, az ENVI liberális koordinátora aggasztónak tartaná, ha Várhelyi intézné a közegészségügy kérdéseit.
Nyugati szomszédunkban már túl vannak a biztosjelölti meghallgatáson: az Európai Parlament belügyi bizottsága annak rendje és módja szerint megerősítette az osztrák néppárti Magnus Brunner jelölését a belügyi EU-biztos posztjára, amely értelemszerűen kulcsfontosságú portfólió a migrációs témakörben. Mint a bécsi Der Standard írja, az eddigi osztrák pénzügyminiszter meggyőződéses európaiként mutatkozott be a képviselők előtt. Rendpártinak, de elsősorban az alapvető jogok védelmezőjének mondta magát. Tisztességes, felelősségteljes migrációs politikáért kíván tevékenykedni, korlátozni akarja a brüsszeli szóhasználattal élve irreguláris érkezőket, de humánus elbánást tart szükségesnek a menekültek ügyében.
És akkor most nézzünk egész röviden néhány amerikai elnökválasztási vonatkozású cikket. A Handelsblatt, a német üzleti körök lapja azokról a politikusokról közöl áttekintést, akik Trumpnak szurkolnak. E lista élén Orbán Viktort említik, mint aki több üveg pezsgőt kíván bontani a republikánus jelölt győzelme esetén. De szintén Trump mellett van többek közt Javier Milei argentín elnök, Narendra Modi indiai kormányfő, illetve Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök is.
A párizsi Le Monde szerint az amerikai demokrácia töréstesztje lesz, ha olyan helyzet áll elő, hogy a választást követő éjszakán egyik jelöltet sem nyilvánítja egyértelmű győztesnek az informálisan választási bírónak tekintett Associated Press hírügynökség. A lap emlékeztet arra, hogy Trump az előző két alkalommal nem volt hajlandó előre elfogadni a kimutatott választási eredményt, 2020-ban pedig nem tartotta tiszteletben a hatalom békés átadásának az elvét.
Ami pedig a magyar idő szerint hajnali aktualitásokat illeti, a New York Times azt emelte ki, hogy Trump előnyre tett szerint Harrisszal szemben az úgynevezett billegő államokban – de egyelőre legalábbis – a verseny még nem dől el véglegesen a kulcsfontosságú helyeken. A Mar-a-Lagóban összegyűlt Trump-hívek viszont már ünnepelnek, abban a reményben, hogy az összes olyan államot megnyerik, amely előre nehezen eldönthető csatatérnek számít.
A lapszemlét a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
024.11.06., szerda 6:00
Riporter: Kárpáti János