Világkép kint és bent
14/01/2023 13:01
| Szerző: Timár Ágnes/Klubrádió
A mértani és a tájképi kertek közötti különbségtől a múlt század első felének építészetéig vezetett a Galaxis kalauz ezen a héten. Útközben azt is kiderítettük, hogy miért váltották fel a kastélyokat a villák az 1920-as évekre.
A 212. epizódban Dr. Fekete Albert, a Magyar Tájépítészek Szövetségének alelnöke elmondta, hogy bár a természetes hatású zöldfelület kialakításáról gondolnánk, hogy előbb volt, a mértani kerteket hozta létre korábban az ember. Már a reneszánszban megjelent az elődje, de amit ma franciakertnek nevezünk, az természetesen Franciaországból származik. XIV. Lajoshoz és a Versailles-i kastélyhoz köthető a stílus, amelynek kertjében a király szívesen sétálgatott, és egy idő után a nagyközönség számára is megnyitotta. Az angolkertek afféle válaszként jelentek meg, tette hozzá Fekete Albert. Az volt a célja a szakembereknek, hogy elhagyják a korábbi mesterkélt szabályos kertrendezést, és a természetesség irányába induljanak el. Az épülethez nem kötődő, önmagában, a város egyes részein kialakított angolparkok már inkább a 18.-19. században jelentek meg.
De vajon mi történt a főúri lakokkal? Mert a főurak egy ideig még maradtak. Vagy mondjuk úgy, jönnek, mennek. A huszadik század elejére, az egyre fogyatkozó nagyobb kiterjedésű még szabad központi területekkel, a növekvő számú városi bérházakkal, mind kevésbé épülhettek kastélyok. Hogy valóban gyakorlati probléma miatt vették át a helyüket a villák, vagy inkább az ízlés, a divat, a szokások változtak, erről beszélgettünk a folytatásban Ferkai Andrással.
Az építészettörténész hangsúlyozta, hogy a két világháború között épült villáknak két formája volt ismert. Vagy historizáló, egy korábbi építészeti stílust magába foglaló épületek voltak, vagy minden porcikájukban a modernitásra törekedtek. Hozzátette, a fővárosi építészetben már a 20. század első felében is sokan törekedtek a korszak legfrissebb művészeti és technikai eredményeit megjeleníteni otthonaikban, de szintén nem volt elhanyagolható a múltidéző szándék. Ferkai András több család történetén keresztül mutatta be, miért voltak különlegesek a harmincas évekbeli villák, és mi történt velük a második világháború után.
Címlapi kép: Györgyi-villa, Istenhegyi út, 1926. Forrása: Fortepan / Suzanne Lorant
2023. január 11. szerda 15:00
Szerkesztő-műsorvezető: Timár Ágnes