„Köszönjük
Reggeli gyors

Zelenszkij tagadja, hogy Orbán beszélt volna vele a karácsonyi tűzszünetről és a béketervről

12/12/2024 07:24

| Szerző: Csernyánszky Judit/Klubrádió

Ahogy eddig, most sem figyelmeztette a magyar miniszterelnök az ukrán felet arról, hogy Putyinnal tárgyal. Utóbb, Szijjártó hívta fel ukrán kollégáját és Zelenszkij kabinetfőnökét. Nemzetközi lapszemle.

Volodimir Zelenszkij tagadja, hogy tárgyalt volna Orbán Viktorral a karácsonyi tűzszünetről és a háború végének a lehetőségéről, így aztán nem is utasíthatta el a megállapodást, ahogy azt a magyar miniszterelnök állítja – adta hírül a Kyiv Post, az AFP francia hírügynökség tudósítása nyomán. S magát igazolandó idézi Orbán Viktornak az Elon Musk-féle X-en közzétett bejegyzését.

A magyar kormányfő egy posztban bejelentette ugyanis, hogy szerdán telefonon tárgyalt Vlagyimir Putyin elnökkel az ukrajnai konfliktusról, majd egy következőben azt közölte, hogy nagyon szomorú amiatt, hogy Volodimir Zelenszkij egyértelműen visszautasította és kizárta a tűzszünetre illetve a fogolycserére vonatkozó javaslatát – utóbbira reagált az ukrán elnök.

Mint mindig, most sem vitatott meg semmit Ukrajnával a magyar tárgyalófél. S ahogy eddig, úgy most sem jelezte előre a számunkra, hogy Moszkvával kapcsolatba lép – közölte az AFP megkeresésére Dmytro Lytvyn, az elnök kommunikációs tanácsadója.

A Kreml pedig még ez előtt bírálta Ukrajnát és idézte Putyin szavait, aki szerint Kijev destruktív magatartásával kizárta a békemegállapodást. A telefonbeszélgetést Orbán kezdeményezte, jelezte a Kreml, mert mindenképpen elő akart állni a maga erőltette, saját béketervével. Erre az ukrán elnök – szintén az X-en – megjegyezte epésen, hogy az európai egység rovására senki se próbálja a saját személyes imázsát építeni. Európa egysége ugyanis a megoldás kulcsa – így az ukrán elnök. Az előzmények között meg kell említenünk, hogy 24 órával a történtek előtt Orbán – feltehetően a mi adófizetői pénzünkből – nem hivatalos  látogatást tett Trump Mar-a-Lago-i britokán, s a megválasztott elnök sürgette Orbánnál a mielőbbi békekötést. Az írás persze megjegyzi, hogy Európában Orbán a legjobb barátja Trumpnak és Putyin elnöknek is, és a háború kezdete óta nem hajlandó katonai segítséget nyújtani Ukrajnának. Egyébként Szijjártó Péter a Facebookra kitette, hogy az Orbán-Putyin telefon után ő beszélt az ukrán külügyminiszterrel és Zelenszkij elnök kabinetfőnökével. Orbán viszont kétértelműen fogalmazott X-bejegyzésében – nem véletlenül. Miután Orbán csak az egyik féllel beszélt a béketervéről, a másikat mellőzte, feltehetően nem tett meg mindent a célért, ahogy ezt állította a bejegyzésében.

Letették a Remred Zrt. martonvásári űrtechnológiai gyártóközpontjának alapkövét
 
Jászai Gellért, a 4iG vállalatcsoport elnöke beszédet mond 2024. május 6-án.
 
l Fotó: MTI/Vasvári Tamás

Az állami pénzből lélegeztetőgépen tartott Hungarian Conservative szerint elmentek egy fontos téma mellett a Trump-Orbán keddi találkozójáról szóló tudósítások, nevezetesen az Elon Muskkal folytatott megbeszélésről van szó, hisz magyar-amerikai űrfejlesztési program veszi kezdetét. Mint ismeretes, Jászai Gellértet, a 4iG csoport elnökét is magával vitte az Orbán-Szijjártó páros a floridai golfklubba. S ez alkalomból Jászai bemutatta a Space-X tulajdonosának a Közép-Kelet Európában egyedülálló, magánkezdeményezésen alapuló HUSAT műhold-programot.

Nem zárkózik el a demokráciáért és jogállamiságért felelős új uniós biztos, Michael McGrath, hogy esélyt adjon Magyarországnak a befagyasztott pénzek lehívására, azonban ezzel egyidőben azt is hangsúlyozta, ha a várakozásokkal ellentétben a rendszer mégsem változna meg, akkor nem lenne szívbajos, hogy ismét elzárja a csapokat. Szemléletesen ezt úgy fogalmazta meg a Politicónak adott interjúban, hogy soha nem késő valakit a szakadék széléről visszarántani. Az ügy a december végi határidőhöz közeledve ismét fontossá válik, hisz a kormányon múlik, elszáll-e újabb 1 milliárd eurós uniós támogatás. Mint ismeretes, a jogállami normasértések miatt még 2018-ban indult eljárás hazánkkal szemben az ún. 7-es cikkely szerinti eljárás, aminek a vége a szavazati jogunk megvonása is lehet. Mivel a tagállamok nem jutottak dűlőre a kérdésben egymással, a folyamat azóta húzódik. Az egykori ír pénzügyminiszternek most idézett kijelentését máris sokan bírálják, hogy gyengének látszik, amolyan ír hozzáállást, karaktert tükröz – fogalmazta meg a képviselők aggályait Terry Reintke a Zöldektől. Sőt, sokan csalódottak is McGrath biztossá történt kinevezése miatt, azt mondják, jobb lett volna nőt ültetni ebbe a pozícióba. Fél év múlva kezdődik – 2025-ben – az új 7 éves ciklus költségvetésének a vitája, amelyben nem kis szerep vár a jogállamot felügyelő biztosra.

A milánói EUNews – másokkal egyetemben – már jelzi, miként gyülekeznek az EU egén az újabb fekete fellegek. Hétfőn ugyanis a tervek szerint szankciókat akar bejelenteni Brüsszel a grúz kormány ellen a 16 napja tartó tiltakozások elfojtására tett brutális kísérletek miatt. Azonban Szijjártó rögtön jelezte, Magyarország nem fogja megszavazni a határozatot. A demokrácia leépítése és az egyre nyilvánvalóbb elnyomás okán további bűntető intézkedések sem kizártak az Eu részéről. 450 tüntetőt tartóztattak le, 300-zal szemben erőszakosan léptek fel, 80-an még mindig kórházi ápolásra szorulnak. A magyar külügyminiszter a várható lépés kapcsán grúz kollégájának a brüsszeli kollégákat lehipokratázta, és hozzátette, ellenszenvesek és már elege van belőlük.