Tudjuk, hogy a bőrünkre megy, de ez a közjáték Strasbourgban mintha az abszurd komédia jeleit is mutatta volna: a soros elnök tervei, miközben hivatali idejének több, mint fele letelt. Elnöknek a többség nem tekinti, terveire az Európai Parlamentben nem reflektált senki. Amiről beszéltek, az orbáni diktatúra, korrupció, az unió elárulása, az Orbán szerint csihi-puhi és rock-and-roll. Ám a kormánymédia szerint győzött, csak az nem világos, miben. Kéri László politológust kérdeztük.
Kezelhetetlen hiány és csak látszatképpen működő önkormányzatok – számos településen ez várható, ha a kormány jövőre újraosztja a települések által beszedett iparűzési adót. A bevételt az úgynevezett járási fejlesztési alapokba irányítják. Ez elvileg nem lenne ördögtől való elképzelés, de sokan attól tartanak, zömmel csak kormánypárti önkormányzatokhoz kerül majd a pénz. Józsa Márta összeállítása.
Egyre több nyugati jogvédő civil, illetve állami szervezet jelzi, hogy Kína a világban – így Magyarországon is –, éppen széles hálózatát építi ki azokban a szervezeteknek, amelyek az úgynevezett Egyesült Front kötelékében működnek. A cél az Egyesült Államok tavalyi külügyi jelentése szerint Peking külföldi kritikusainak elnyomása vagy fenyegetése. A hálózat szervezeteinek külföldön be kell tartaniuk a kínai törvényeket. Vendégünk volt Krajczár Gyula külpolitikai újságíró, a Jelen főszerkesztőhelyettese.
Hosszú távon Magyarország rosszul jár a kínai nyomulással – mondja Isaac B. Kardon Amerikában kutató Kína-szakértő, aki szerint Peking eleinte simulékony politikát alkalmaz, de aztán bőven megkéri az árát. Úgy véli: Magyarország a gyenge láncszem Európában, ezért vonzó a keleti vezetők számára. Csernyánszky Judit interjúja.