„Köszönjük
A lényeg

A Kutyapárt egyik tagja nyomkövetőt tett a konzultációra, az ív még a postán volt, mikor már eredményt hirdettek

31/01/2024 19:36

| Szerző: Klubrádió

Egyik passzivistájuk (így nevezi aktivistáit a Magyar Kétfarkú Kutya Párt) rendhagyó kísérletet végzett el január második felében az aktuális, "szuverenitásvédelmi" nemzeti konzultációval. Egy Apple AirTag-et helyezett a válaszborítékjába, hogy nyomon követhesse annak útját – írja honlapján a Kutyapárt. Azért, mert érdekelte, valójában hová is tűnik az a mintegy hárommilliárd forint közpénz, amibe a konzultáció kerül, illetve hol is dolgozzák fel ezeket konkrétan.

Jelezték, az AirTag apró, bárki által beszerezhető eszköz, amely Bluetooth technológiát használ a kommunikációhoz a közelben lévő Apple eszközökkel , így segít megtalálni a tárgyakat. Ez nem titkosszolgálati eszköz, hanem egy egyszerűen használható, mindenki számára elérhető technológia.

A párt embere a konzultáció leadási határidejének napján, január 17-én adta fel a küldeményt Alsóörsön. Egy nappal később, délután a Magyar Posta budaörsi levélelosztó üzemében jelentkezett be. Egy hétig nem mozdult, de folyamatosan jelezte, hogy ott van. Január 26-án reggel – amikor a konzultációt lezárták, az eredményeit már közzétették –, a boríték még mindig ott, a postán volt, majd aznap 8:30-ra ért el a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. Csata utcai telephelyére, ahol a kiértékelés zajlott.

Mint írja a Kutyapárt, az eset felveti a kérdést, hogy a konzultáció kiértékelésének folyamata mennyire volt teljeskörű és időben pontos, hiszen legalább egy olyan válasz létezett, amely biztosan nem számított bele az összeredménybe, hiszen a kiértékelési folyamat során még a postai rendszerben volt. Hozzátették, ez persze nem feltétlenül jelenti hogy a konzultáció teljes egészében kétségbe vonható, de mindenképpen felveti annak lehetőségét, hogy más válaszok is hasonló sorsra juthattak.

Pártszimpátiától függetlenül is le lehet szögezni tehát, hogy a határidőn belül postára adott küldemény csak azután került a feldolgozó telephelyére, hogy már tudtuk, “mi az eredmény”.