Halaszthatatlan karbantartás miatt leállítják a százhalombattai finomítót
27/07/2022 20:10
| Szerző: Klubrádió
A biztonságos üzemeltetés miatt halaszthatatlan a finomító leállítása és karbantartása, amely két hónapig tart és 8 milliárdba kerül. Egyes kutakon lehetnek átmeneti ürülések – figyelmeztetett a Mol egyik vezetője, Ratatics Péter. A cég mindent megtesz, hogy a leállással járó jelentős termékkiesést pótolja – tette hozzá.
„Tavasszal a Mol-töltőállomásokon csaknem ötven százalékkal nőtt a kereslet az egy évvel korábbi adatokhoz képest, a folyamatos, stabil üzemanyag-ellátás biztosításához a százhalombattai finomítót teljes kapacitáson kellett működtetni. További halasztásra azonban nincs lehetőség: a biztonságos üzemeltetés miatt halaszthatatlan a finomító leállítása és karbantartása” – mondta az Indexnek adott interjújában Ratatics Péter.
A Mol hazai operatív működésért felelős ügyvezető igazgatója szerint minél tovább várnak a karbantartással, annál nagyobb az esély egy nem tervezett leállásra, amelynek orvoslása sokkal nehezebb, időigényesebb és költségesebb, a dolgozók testi épségéről nem is beszélve. A mostani karbantartási munkálatokat másfél éve kezdtük el előkészíteni, két hónapig tart majd, és mintegy 1200 szakember dolgozik rajta”.
Ratatics Péter szerint a mostani lesz a Dunai Finomító történetének eddigi legnagyobb ilyen munkálata. A karbantartás költségvetése mintegy nyolcmilliárd forintot tesz ki. A tervek szerint az üzemek fokozatosan indulnak újra: jelentős részük már szeptemberben, míg egy kisebb részük október végén, a karbantartás második üteme után. Ezt követően működik majd teljes kapacitással a Dunai Finomító.
Ratatics hangsúlyozta, hogy a Mol mindent megtesz annak érdekében, hogy a leállással járó jelentős termékkiesést pótolja. „A hiányzó mennyiség egy részét a pozsonyi finomítóból irányítjuk át, míg egy másik részét a megmaradt tartalékaink felhasználásával pótoljuk. Ezek a mennyiségek azonban nem tudják teljes mértékben fedezni a hiányt, és piaci pótlásukra is korlátozottak a lehetőségek” – közölte.
Szerinte mind a nagykereskedelemben említett lépések, mind a Mol-töltőállomásokon alkalmazott ötvenliteres tankolási korlát azt a célt szolgálja, hogy mindenki hozzájusson üzemanyaghoz. „Egyes kutakon azonban lehetnek átmeneti leürülések. Ezért mindenkitől kérjük, hogy csak annyit tankoljon, amennyire tényleg szüksége van, hiszen csak így biztosítható a kellő mennyiség mindenki számára. A pánikvásárlás és a fölösleges spájzolás csak rontana a helyzeten” – fűzte hozzá.
(Kiemelt kép: MTI/Koszticsák Szilárd)