Újabb amerikai kormányzati botrány: Mike Waltz és csapata magán gmailes fiókokról levelezett kormányzati ügyekben
1/04/2025 22:20
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Szikora Gábor
Donald Trump elnök Nemzetbiztonsági Tanácsának tagjai – köztük a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója, Michael Waltz –, a The Washington Post által átnézett dokumentumok és három amerikai tisztviselővel készített interjú szerint kormányzati ügyeket intéztek személyes Gmail-fiókokon keresztül.
A Gmail használata – amely a titkosított Signal üzenetküldő alkalmazásnál is sokkal kevésbé biztonságos kommunikációs módszer –, a legújabb példa a nemzetbiztonsági tisztviselők igencsak megkérdőjelezhető adatbiztonsági gyakorlatára. Az amerikai nemzetbiztonsági tisztviselők nemrég hatalmas botrányt okoztak azzal, hogy a jemeni katonai műveletek magas szintű tervezését egy Signal-csoportban végezték, ahova ráadásul tévedésből egy újságírót, Jeffrey Goldberget, az Atlantic főszerkesztőjét is felvették.
A The Washington Post által átnézett e-mailekből az derül ki, hogy Waltz egyik magas rangú segítője normál e-mail szolgáltatást használt más kormányzati ügynökségek munkatársaival folytatott, rendkívül érzékeny jellegű egyeztetésekre, amelyek egy folyamatban lévő konfliktussal kapcsolatos katonai pozíciókat és nagy teljesítményű fegyverrendszereket érintettek. Míg a tisztviselő a saját Gmail-fiókját használta, addig a kollégái a kormány által kiadott fiókokat használták – derül ki az e-mailek fejlécéből.

Waltznak kevésbé érzékeny, de potenciálisan kihasználható információkat küldtek a gmailes címére, például a napirendjét és más munkadokumentumokat – mondták a tisztviselők, akik másokhoz hasonlóan névtelenséget kérve nyilatkoztak arról, hogy mit tartanak problémásnak az információk kezelésében. A tisztviselők azt közölték, hogy Waltz időnként bemásolt a napirendjéből a Signalba, hogy koordinálja a találkozókat és megbeszéléseket.
A személyes e-mail használata, még a nem titkosított anyagok esetében is, kockázatos, mivel a külföldi hírszerző szolgálatok számára nagyon fontos a magas rangú kormányzati tisztviselők, például a nemzetbiztonsági tanácsadó kommunikációja és időbeosztása – mondják szakértők.
Brian Hughes, a National Security Council (NSC) szóvivője azt mondta, hogy nem látott bizonyítékot arra, hogy Waltz a leírtak szerint használta volna a személyes e-mailjét, és elmondta, hogy azokban az esetekben, amikor "régi kapcsolatok" küldtek neki munkával összefüggő anyagokat, gondoskodott arról, hogy "cc"-zze a kormányzati e-mailjét, hogy megfeleljen a szövetségi nyilvántartási törvényeknek, amelyek előírják a tisztviselők számára a hivatalos levelezés archiválását. "Waltz nem küldött minősített információkat egy személyes fiókon keresztül" – közölte Hughes.
(forrás: hvg.hu, kiemelt kép: MTI/EPA/Shawn Thew)