„Köszönjük
A lényeg

Hatalmas környzeti kárt okozhat az Északi Áramlat szivárgása

7/10/2022 10:14

| Szerző: Klubrádió

Még legalább egy hétig tart, amíg a Balti-tenger felszínére jutó gáz áramlását megállítják.

Miután hétfőn a dán és a svéd földrengéskutatók erős lökéshullámokat éreztek az Északi Áramlat vezetéknél, kedden kiderült, hogy szivárog a gáz az Északi Áramlat vezeték víz alatti szakaszán. A Balti-tenger két orosz gázvezetékének szivárgása akkora mértékű üvegházhatású gázkibocsátást okoz, ami éghajlati katasztrófához vezethet, bár még nem világos, hogy mekkora mértékben – írja a Reuters.

A hvg.hu összefoglalója szerint az éghajlatra gyakorolt hatás példátlan is lehet. Vannak bizonytalanságok az ügyben:

például nem tudni, hogy mekkora a gáz hőmérséklete a vezetékben, a szivárgás sebessége, és az, hogy mennyi gázt szívnak fel a vízben lévő mikrobák, mielőtt a felszínre kerülnek.

"Bár egyik csővezeték sem volt üzemben, mindkettő földgázt tartalmazott, ami pedig nagyrészt – a szén-dioxidhoz képest 28-szorosan éghajlat-módosító, üvegházhatású" – metánból áll" – mondta el a hvg.hu-nak Szegő Judit, a Levegő Munkacsoport éghajlatvédelmi és lakossági égetés projektvezetője.

Dan Jorgensen dán éghajlatvédelmi miniszter szerint legalább egy hétig fog tartani, amíg a Balti-tenger felszínére jutó gáz áramlását megállítják. 

A német környezetvédelmi minisztérium szerint - szemben az azonnali pusztítást okozó olajszivárgással - a gázszivárgás nem jelent jelentős veszélyt a tengeri élővilágra.