Manipulált felmérésekkel készíthetik elő Trump vereségének megkérdőjelezését
1/11/2024 16:57
| Szerző: Klubrádió / Guardian
| Szerkesztő: Pálinkás János
Stratégiai elemzők figyelmeztetnek, hogy a republikánusok már most előkészítik a terepet a jövő heti amerikai elnökválasztás eredményének megkérdőjelezésére, amennyiben Donald Trump vereséget szenvedne november 5-én. A különböző előjelek között szerepelnek megalapozatlan csalással kapcsolatos perek beadása és olyan, jobboldali csoportoktól származó közvélemény-kutatások, amelyek az elemzők szerint eltúlozhatják Trump népszerűségét.
A megbízható felmérések többsége szerint Trump és a demokrata jelölt Kamala Harris fej-fej mellett haladnak, különösen a hét kulcsfontosságú ingadozó államban. Az elmúlt időszakban azonban feltűnően megszaporodtak a republikánus kötődésű szervezetek által készített közvélemény-kutatások, amelyek rendre Trump jelentős előnyét mutatják. Ezek a felmérések egyre magabiztosabb nyilatkozatokra sarkallják Trumpot és támogatóit.
"Nagy fölénnyel vezetünk minden közvélemény-kutatásban" - jelentette ki Trump egy új-mexikói kampánygyűlésen. Belső körökből származó információk szerint Trump főpollstere, Tony Fabrizio egy memorandumban arról tájékoztatta a volt elnököt, hogy pozíciója mind országosan, mind pedig minden csatatér államban "jelentősen jobb", mint négy évvel ezelőtt.
A republikánus kötődésű csoportok az utóbbi hetekben összesen 37 közvélemény-kutatást adtak ki, amelyek közül 30 Trump vezetését mutatta. Ez éles ellentétben áll a hosszú ideje működő, pártatlan közvélemény-kutatók eredményeivel, amelyek sokkal vegyesebb képet mutatnak, gyakran Harris minimális előnyével. Például míg a volt republikánus tanácsadó által alapított Trafalgar Group három pontos Trump-előnyt mért Észak-Karolinában, addig a CNN/SRSS két nappal későbbi felmérése ugyanott Harris egységnyi előnyét mutatta.
A demokraták és egyes közvélemény-kutatási szakértők szerint ezek a konzervatív megrendelésre készült felmérések egy hamis narratívát próbálnak építeni Trump megállíthatatlan lendületéről, amit később fel lehet használni az eredmény megkérdőjelezésére, ha Harris nyerne. Simon Rosenberg demokrata stratéga szerint ez a 2022-es kongresszusi választások előtti taktikára emlékeztet, amikor hasonló módon jósoltak "vörös hullámot", ami végül nem következett be.
Trump, aki továbbra is alaptalanul állítja, hogy Joe Biden ellopta tőle a 2020-as választást, már most aktívan építi a csalás vádját. Pennsylvaniában tartott kampánygyűlésén azzal vádolta meg a demokratákat, hogy csalnak, és jogi lépéseket is tett Bucks megyében a levélszavazatok határidejével kapcsolatban. Fontos megjegyezni, hogy széles körű választási csalásra továbbra sincs bizonyíték sem Pennsylvaniában, sem más államokban.
A Trump-ellenes republikánusok is osztják a demokraták aggodalmait. Michael Steele, a Republikánus Nemzeti Bizottság korábbi elnöke szerint a GOP által megrendelt közvélemény-kutatásokat egyértelműen manipulálják Trump javára a résztvevők súlyozásának módosításával. Stuart Stevens, a Lincoln Project társalapítója pedig arra figyelmeztet, hogy a republikánusok terve az lehet, hogy ellehetetlenítsék az államok számára az eredmények hitelesítését, amihez kiváló eszközként szolgálhatnak ezek a megkérdőjelezhető felmérések.
A Trump-párti közvélemény-kutatások jelentősen befolyásolják olyan oldalak előrejelzéseit is, mint a Real Clear Politics, amely beépítette ezeket az eredményeket választási térképébe, Trump győzelmét vetítve előre. Ezt a narratívát erősíti Trump leggazdagabb támogatója, Elon Musk is, aki 202 millió követőjével osztotta meg ezt a térképet az X platformon, azt állítva, hogy "a trend folytatódni fog".
Forrás: Guardian