Videorodeo – Szénási Sándor jegyzete
Mint egy FSZB-tiszt mondta: keresd a nőt, és megvan a kompromat. Mi valahol itt tartunk most. Nők, ellenzék, a hatalmi elit kihívása.
Tények nélküli világ – Kárpáti Iván jegyzete
Mindenki abban hisz, amiben akar, szabadon döntheti el. Egyre kevésbé kiszámítható, hogy egy nyilvánosságra kerülő információ milyen hatást vált ki, így pillanatokon belül elveszti jelentőségét.
Lehallgatnak, tehát vagyok - Dési János jegyzete
Lehallgatni a közvélekedés szerint csúnya dolog, ráadásul a mesterséges intelligenciák korában lassan felesleges is, azt és annak a hangján, képén állítjuk elő, amit csak akarunk.
Fogadjisten – Józsa Márta jegyzete
"... az is lehet Orbán Viktor békepárti, illiberális barátja szellemében, hogy a somorjai nagybani piacon az ősteremelő Béla csak szlovákul alkudhat meg a zöldséges Lajossal, elvégre mindketten üzletemberek. Akiknek fontos a szuverenitás, mert, ahogy ezt a törvény indokolja: a szlovák nyelv használata a Szlovák Köztársaság szuverenitásának megnyilvánulása."
Mindig jövőre - Rózsa Péter jegyzete
Azt halljuk minden évben, hogy jövőre aztán beindul a gazdaság, jövőre lesz jobb. E rövid üzeneten túl semmilyen előrelátás, jövőterv nincs.
És majd elérnek a hídhoz - Szénási Sándor jegyzete
A biznisz az biznisz. Orbán Viktor meg barát, akinek csak a felemelt hüvelykujj jár biztosan.
Nincsenek csodák - Orbán és az amerikai elnökválasztás
Az egész ügy nem olyan egyszerű, mint ahogy az Orbán retorikájában megjelenik. Nem lesz például "egy nap alatt béke" Oroszország és Ukrajna között. Nincsenek csodák, csak halandó és gyarló emberek.
Hősök és bolondok - Dési János jegyzete
A Somkuti Bálintoknak a maguk módján igazuk van. Ők lefeküdtek az erőnek, az orbáni hatalomnak, sokra viszik még – még ha tahók is. A tahóság kötelez.
A Pinocchio-miniszter - Hardy Mihály jegyzete
14/11/2024 18:04
| Szerző: Hardy Mihály/Klubrádió
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
Gulyás Gergely miniszter mindenesetre orbitálisat tódított, amikor azt állította, hogy a hackerek kezébe került adatok között nincsenek igazán fontos vagy érzékeny adatok. Pinocchio-miniszter alighanem ismét hülyének néz bennünket, csak az ő orra nem nő olyan gyorsan, mint a hazudós fabábué.
Nem tudom, elgondolkoztak-e mostanában a… kiberbiztonságról? Legtöbben aligha. Hiszen a magunkfajta hétköznapi ember legfeljebb akkor gondol ilyesmire, amikor megújítja az otthoni számítógépén a vírusvédelmi program éves előfizetését. Nem nagy ügy.
Az viszont már a szó szoros értelmében a világ botránya, ha egy ország legféltetetteb katonai- és védelmi titkait nem őrzik megfelelően. Ha van érzékeny katonai titok, akkor a hadsereg jövőre, meg a hosszabb távra tervezett beszerzései ilyenek. Amiket, pontosabban az ezekről szóló fájlokat és levelezéseket történetesen a Védelmi Beszerzési Ügynökség számítógépein és szerverein őrzik. Illetve dehogy őrzik, hiszen éppen ezeket a számítógépeket törték fel ismeretlen, de vélhetően felkészült hackerek. Mindenesetre jobban felkészültek, mint akik ezeket a gépeket üzemeltették. Ráadásul – rejtélyes okból – a beszerzési ügynökség gépeit 2019-es létrehozása óta nem a Nemzeti Kibervédelmi Intézet szakértői védelmezték a hasonló támadásoktól, mint a többi állami céget.
Gulyás Gergely miniszter mindenesetre orbitálisat tódított, amikor azt állította, hogy a hackerek kezébe került adatok között nincsenek igazán fontos vagy érzékeny adatok. Pinocchio-miniszter alighanem ismét hülyének néz bennünket, csak az ő orra nem nő olyan gyorsan, mint a hazudós fabábué. Mert ugye az tényleg nem érzékeny adat, hogy a Védelmi Beszerzési Ügynökség vajon hány 48-as méretű férfi gyakorlónadrágot, tartalék cipőfűzőt vagy hány pár téli kesztyűt rendelt jövőre a honvédeknek, a rendőröknek vagy éppen a NAV kommandósainak. Azt viszont szintén ez az ügynökség intézte, hogy jövőre a magyar Gripenekhez hány javadalmazás 27 mm-es fedélzeti Mauser-gépágyúhoz való lőszert, hány tonna kerozint rendeltek, mennyi páncéltörő gránátot akarnak beszerezni az új Leopard 2 harckocsik 120 mm-es lövegéhez, esetleg hány millió pisztolylőszert vesz jövőre a honvédség, a rendőrség és a többi fegyveres szervezet. Mik ezek, ha nem érzékeny adatok? Mert ha a Védelmi Beszerzési Ügynökség számítógépein csak a babgulyás receptjét vagy az ehető gombafajok fotóit őrizték, akkor nincs baj kibervédelmi szempontból. De – ugye – ennek a szervezetnek nem ez az alaprendeltetése. Azt már csak félve írom le, hogy ekkora botrány esetén, más, civilizált országban lemond a miniszter és fejek repkednek az ügynökségtől is.
És akkor innen jöhetnek a különféle összeesküvés elméletek. Például az oroszok így üzentek ismét az Orbán-kormánynak, hogy hackereik nem csak külügyminisztériumban, hanem a védelmi tárca számítógépein is tetszőlegesen tudnak ki-be mászkálni. Ami teljesen hitelteleníti Magyarországot, mint NATO-szövetségest. Vagy esetleg a tervezett csádi magyar missziót akarja valaki meghiúsítani a titkos beszerzések megszerzésével. Hogy esetleg „belső munka” is állhat a külső behatolás mögött? Vagy egy átvert és vesztes hadiipari beszállítónak megér pár százezer dollárt, hogy keresztbe tegyen a magyaroknak. Ezek persze mind-mind regénybe illő találgatások.
Ahogy a filmek elején szokták feliratozni: minden hasonlóság a valós személyekhez vagy eseményekhez pusztán a véletlen műve…
Hardy Mihály jegyzete az Esti gyors 2024. november 14-ei adásában hangzott el.