Stratégiai tuktukozás? – Kárpáti Iván jegyzete
A miniszterelnök nem kapkod, élvezi a trópusi hétköznapokat. Viszont a láthatatlanságra felvett Sulyok lépései mögött sem látszik még a mesterterv.
Gyógyturizmus, vagy nyaralás - Hardy Mihály jegyzete
Vajon miért egy dél-indiai helyi lapból kell megtudnia a magyar polgárnak, hogy Orbán Viktor Kerala államban tuk-tukozik, hogy India egyik drága luxus szállodájában húzta meg magát, a családjával és a kíséretével együtt?
Nemzeti sport – Józsa Márta jegyzete
Pártunk és kormányunk sportszerűnek tartotta újfent, hogy ötmillió euróval támogasson szlovákiai fociklubokat. Alig valamivel kevesebbel, mint amennyit az év vége felé gyermekvédelemre csoportosítottak át ijedtükben és sebtében, persze nem tudjuk, hogy mire …
A leghülyébbek közülünk – Selmeci János jegyzete
Önök, kedves hallgatók szoktak arra vágyni, hogy jó dolgok rosszabbak legyenek? Dehogyis, ilyesmi csak a választott politikusoknak jut az eszébe … Például olyasmi, amit csak egy igazi marha szavazhat meg.
Fapados repülőrajt – Hardy Mihály jegyzete
A gazdasági rakéták begyújtásához épp a minap bukott el a magyar kormány egymilliárd eurót, a költségvetés inkább hasonlít stand-up comedy-re és nincs az a KSH-elnök aki eleget tud "igazítani" az adatokon, hogy azok megfeleljenek a propagandának.
Holnap béke – Józsa Márta jegyzete
Egyre félelmetesebb mértékű sikereket aratnak az ő nyelvükön fogalmazva szuverenista, magukat vátesznek tartó ámokfutók – Magyarországon is. És ennek a következményeit szenvedik el végső soron azok is, akiknek a kétharmaddal újra és újra felszentelt vezetője a békéről papol, miközben kard kirántására buzdítja híveit a vele egyet nem értők ellen.
Megy a szekér… - Rózsa Péter jegyzete
Amikor Orbán ráült erre e szegény Magyarország nevű járgányra, az nem volt a legrosszabb állapotban, hiszen előző hajtója éppen egy nagyjavítással végzett, és a 2008-as pénzügyi világválságból kihízva, legalábbis működőképessé tette.
Boldog új éveket – Szénási Sándor jegyzete
8/01/2025 18:05
| Szerző: Szénási Sándor/Klubrádió
Trump ismét jelezte, hogy az elnökséget újfent családi, és család körüli vállalkozássá teszi. No meg ott van Elon Musk is, aki felhatalmazás nélkül szól bele európai politikai ügyekbe. Amerika lassan egyszerre nélkülözhetetlen szövetséges és veszélyforrás a nyugati világra nézve.
Persze az, hogy Trump visszaköveteli a Panama-csatornát, Kanadát pedig 51. tagállamként zsákolná be azután, hogy Justin Trudeau miniszterelnök belpolitikai okokból lemondott, lehet vicc, de nem tréfa. Panamában, de Ottawában sem veszik annak, mint ahogy a dánok is azonnal Grönland megerősítéséről döntöttek, miután a jövendő elnök a katonai lépéseket sem zárta ki a sziget megszerzése érdekében. Senki nem hiszi, hogy Washington és Koppenhága háborúba keveredne, de azt sem hiszi senki, hogy Trump kiszámítható. Vagy be.
És itt van még Elon Musk.
A világ leggazdagabb embere, aki rengeteg pénzt tolt Trump kampányába, a sikeres, tehetős, és ennek megfelően teljesen elszállt üzletemberek csoportjába tartozik, akik azt hiszik, ha tudnak elektromos autót gyártani, a világpolitika újragyártására is képesek, és az új világ persze az ő arcvonásaikat kell, hogy viselje. (Ez fordítva is igaz: Sztálin nyelvészeti dolgozatot is gyártott, és ha lett volna rá ideje, rakétát is tervez). Musk igazából tárca nélküli miniszter, sőt az sem, csak helyettes Vivek Ramaswamy alatt, de ez a hatalomvédte bensőség is elég neki, hogy beavatkozzon a német belpolitikába, és a pénzével zsarolja a brit jobboldalt. Ez akkor sem volna üdítő, ha csak egy túlvezérelt vállalkozóról lenne szó, ám egyelőre Amerika nevében beszél. Felhatalmazás nélkül ugyan, de Trump láthatóan még nem szólt rá. Fog?
Európának azonban mindegy, hogy egy disznófejű nagyúr próbálja csicskáztatni, vagy maga az elnök beszél neki hülyeségeket az 5 százalékos hadikiadások azonnali bevezetéséről, és fenyegeti a NATO elhagyásával, vagy kemény vámokkal, ha nem vesz tőle sok-sok gázt. Amerika, a maga kaotikus, a családias légkörnek, de ezentúl is a bornírtságnak több jelét mutató adminisztrációjával, területrabló igényeivel, és a szovjet időket idéző erőszakoskodásaival egyszerre nélkülözhetetlen szövetséges a nyugati világban, és veszélyforrás ugyanarra a nyugati világra nézve. Ezt nem könnyű "kezelni".
Az európai vezetők egy része egyelőre Trump egójának simogatásánál tart, és megpróbál bejelentkezni Washington házi kedvencének szerepére, de remélhetőleg megértik, hogy a tülekedés az elnök lábai előtt csak a megosztásukat szolgálja, egyébként improduktív, mert az amerikai vámpolitika nem lesz szelektív és nem is tud az lenni, és Trumpról amúgy is elmondható, hogy a "barátai" ugyanazt kapják tőle, mint az ellenségei.
Vagyis: a nyelveket vissza, kezeket az asztalra, és lássuk, milyen kártyák maradtak az uniónál. Nem sok, és nem túl erősek, az igaz. De nincs más, csak a József Attila-vers kisgyerekének útja, akire úgy utal, mint:
..."ravasz csecsemőre:
sir-ri, hogy szánassa magát,
de míg mosolyog az emlőre,
növeszti körmét, és fogát."
Szénási Sándor jegyzete a január 8-i Esti gyorsban hangzott el, meghallgathatják a fenti lejátszóra kattintva.